Snimci satelita Europske svemirske agencije (ESA) Copernicus Sentinel-5P dokazuju smanjenje onečišćenja u Lombardiji te općenito na sjeveru Italije, što potvrđuje kako je uvođenje karantena radi zaustavljanja širenja zaraze koronavirusom utjecalo na znatan pad onečišćenja zraka.
Krajem veljače talijanska je vlada s ciljem zaustavljanja širenja zaraze koronavirusom (COVID-19) odlučila uvesti karantene u sjevernim dijelovima zemlje, prije nego što se prošlog tjedna zaraza proširila širom Italije i stavila cijelu zemlju u karantenu.
„Smanjenje emisije dušikovog dioksida posebno je uočljivo u dolini rijeke Po na sjeveru Italije“, izjavio je Claus Zehner, voditelj misije Sentinel-5P u Europskoj svemirskoj agenciji.
- Satelitski snimci Europske svemirske agencije odnose se na razdoblje od 1. siječnja do 11. ožujka 2020. te korištenje 10-dnevnog pomičnog prosjeka. / © European Space Agency (ESA)
„Iako bi podaci mogli varirati zbog naoblake i promjenjivih vremenskih uvjeta, uvjereni smo da se zabilježeno smanjenje emisija podudara s uvođenjem karantena u Italiji što je uzrokovalo bitno smanjenje prometa i industrijskih aktivnosti“, dodao je Zehner.
Animacija Europske svemirske agencije odnosi se na razdoblje od 1. siječnja do 11. ožujka te korištenje 10-dnevnog pomičnog prosjeka.
Prema jutrošnjim podacima Europskog centra za sprječavanje i kontrolu bolesti (15.03.2020. u 8 sati), Italija je sa 17.750 zaraženih koronavirusom trenutno najviše pogođena europska zemlja, a stopa smrtnosti na tisuću zabilježenih infekcija najviša je i na globalnoj razini.
- Razina onečišćenja zraka u Kini u siječnju u odnosu s onim iz veljače 2020. / Izvor: NASA
Podsjetimo, satelitski snimci NASA-e i Europske svemirske agencije (ESA) pokazali su krajem veljače i drastičan pad onečišćenja iznad Kine što se barem djelomično povezalo s gospodarskim usporavanjem uslijed izbijanja zaraze koronavirusom (COVID-19). Naime, NASA-ini satelitski snimci su prikazali znatno više razine dušikovog dioksida – toksičnog plina iz vozila, elektrana i tvornica, prije izbijanja zaraze koronavirusom i uvođenja karantene.
Znanstvenici su već ranije utvrdili da je izbijanje zaraze koronavirusom smanjilo kineske emisije stakleničkih plinova i to najmanje za jednu četvrtinu u samo dva tjedna sredinom veljače, piše Ekovijesnik.
Više o ekološkom stilu života saznaj OVDJE