Sedmi Međudekanski susret u Bosni i Hercegovini održan je, 5. ožujka 2020. u prostorijama Nadbiskupijskog sjemeništa „Petar Barbarić“ u Travniku.
Predsjedao je nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, predsjednik BK BiH, a sudjelovali su svi članovi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, franjevački provincijali, generalni vikari, članovi Vijeća za kler i 21 od 28 dekana koliko ih ukupno ima u sve četiri biskupije u Bosni i Hercegovini.
Nakon što su sudionici susreta saslušali osvrt na prošli Međudekanski susret, održan na istom mjestu 9. svibnja 2019., središnja tema bila je razmjena između dekanata u skladu s odredbom iz 2019. godine prema kojoj je dogovoreno da se posebno povežu dekanati: Kreševski s Trebinjskim, Ramski s Bihaćkim, Sarajevski s Mostarskim, Sutješki s Ljubuškim, Bugojanski s Grudskim, Travnički sa Stolačkim, Žepački s Bosanskogradiškim i Prnjavorskim dekanatom, Tuzlanski s Čapljinskim, Jajački s Brčanskim, Usorski s Duvanjskim, Derventski s Posuškim, Doborski sa Širokobriješkim, Šamački s Livanjskim te Broćanski s Banjolučkim dekanatom.
S posebnim zanimanjem sudionici su saslušali vrlo pozitivno izvješće don Đure Bendera dekana Broćanskog dekanata, koji obuhvaća župe: Čerin, Čitluk, Gradina, Gradnići, Kruševo, Međugorje i Ploče – Tepčići, i vlč. Žarka Vladislava Ošapa dekana Banjolučkog dekanata kojem pripadaju župe: Banja Luka, Barlovci, Budžak, Ivanjska, Marija Zvijezda, Motike, Petrićevac, Presnače, Šimići i Trn. Oba dekana s bratskim riječima zahvale progovorila su o blagoslovljenom pohodu svećenika i vjernika Broćanskog dekanata misnicima i katolicima u Banjoj Luci i okolici u listopadu 2019. godine dodajući da se raduju uzvratnom susretu u župama čitlučkoga kraja u listopadu ove godine. I dekani ostalih dekanata upoznali su biskupe s planiranim aktivnostima na planu uspostave i izgradnje međudekanatske povezanosti.
Sudionici zasjedanja saslušali su i kratak osvrt o knjizi pape emeritusa Benedikta XVI. i kardinala Roberta Saraha: „Iz dubine naših srca“ te o postsinodalnoj apostolskoj pobudnici pape Franje „Querida Amazonia” (Draga Amazonija). Rečeno je da su, tijekom posljednjih mjeseci 2019. godine i početkom 2020., dvije knjige i dvije teme na poseban način obilježile unutrašnji život Crkve i javnu raspravu gotovo po cijelomu svijetu. Istaknuto je da cijela Crkva treba biti posebice zahvalna i radovati se zbog teksta, koji je nekadašnji papa Benedikt XVI., izazvan upravo takvom raspravom, napisao o katoličkom svećeništvu, napose o celibatu. Rečeno je da je, prema riječima pape Benedikta XVI., upravo na osnovi svakodnevnih slavlja Euharistije nastala nemogućnost povezanosti svetoga reda sa ženidbom što pak uopće ne znači negativan sud prema tijelu i seksualnosti jer je ženidba u Crkvi uvijek smatrana darom, koji je Bog dao u zemaljskom raju, a u Crkvi je sakrament.
Dekani su ukratko informirani i o susretu biskupa mediteranskih zemalja, održanom od 19. do 23. veljače u talijanskom gradu Bariju, na kojem su brojni biskupi iz zemalja Bliskoga Istoka i Sjeverne Afrike prikazali tešku situaciju tamošnjih mjesnih Crkava. Ukazano je na potrebu da se pomogne onima koji imaju manje i koji žive u teškoj situaciji kao i na potrebu zahvalnosti Bogu i bližnjima za primljene darove.
U okviru Susreta svi sudionici sudjelovali su na svečanom Euharistijskom slavlju u sjemenišnoj crkvi sv. Alojzija Gonzage te se pridružili brojnim hodočasnicima okupljenim oko groba časnog sluge Božjega Petra Barbarića. Euharistijsko slavlje prevodio je kardinal Puljić, a prigodnu propovijed izrekao je predsjednik Vijeća za kler BK BiH mons. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski.
Gostoljubiv domaćin i ovoga puta bila je Uprava i cijela sjemenišna zajednica na čelu s rektorom vlč. Željkom Marićem.
Tajništvo BK BiH / KTA