Jeste li se ikada zapitali kako naplatiti štetu na vozilu nastalu zbog rupe na cesti?
U zemlji u kojoj su ceste u vrlo lošem stanju vozači ne bi trebali zanemarivati ovu mogućnost kako bi zaštitili sebe i svoje četverotočkaše, ali i potaknuli nadležne na obvezu osiguravanja sigurnih cesta, stav je prometnih stručnjaka.
Međutim, pitanje je koliko vozači uopće traže odštetu od države BiH, a koliko je ona isplaćuje.
Obveza policije
Nedvojbeno je kako u svim gradovima, naseljima, na magistralnim cestama i gradskim prometnicama u BiH nailazimo na oštećene ceste. Slalomsko izbjegavanje rupa stoga nije strano vozačima širom države.
Ipak, gotovo da nema vozača u BiH koji nije barem jednom oštetio svoje vozilo prelaskom preko rupe na cesti, ali vrlo mali broj njih odluči se tražiti odštetu države zbog složenih procedura. To potvrđuju iz Ministarstva unutarnjih poslova Županije Sarajevo.
“Događaju se takvi slučajevi, ali nisu baš tako česti. Jasno je da vozač u vožnji može naletjeti na šaht ili rupu na cesti te pričiniti značajnu štetu na vozilu. U tom slučaju treba zvati prometnu policiju koja na njegov zahtjev sačini zapisnik na osnovu kojeg dalje postupaju tijela nadležna za cestu na kojoj se dogodilo oštećenje vozila”, pojasnio je Mirza Hadžiabdić, glasnogovornik MUP-a ŽS.
Važno je naglasiti kako je prometna policija obavezna izaći na mjesto događaja, jer se i oštećenje na vozilu zbog rupe na cesti smatra prometnom nezgodom.
Podsjećamo, za sve ceste u BiH odgovorna su javna poduzeća Autoceste FBiH, Ceste FBiH, Putevi Republike Srpske i Autoputevi Republike Srpske.
Naprimjer, na teritoriju entiteta RS mreža magistralnih i regionalnih cesta iznosi 4.132 kilometara za koje JP Putevi RS ima potpisane okvirne sporazume o održavanju s poduzećima specijaliziranim u poslovima održavanja cesta.
“U slučajevima oštećenja vozila ili prometnih nesreća zbog lošeg stanja na cestama, oštećeni korisnici javne ceste trebaju se obratiti poduzeću koje održava cestovnu oblast, na kojoj se oštećenje ili nesreća dogodila. Prilikom zahtjeva treba dostaviti zapisnik o očevidu sa skicom mjesta nesreće i fotodokumentaciju mjesta, zapisnik o oštećenju vozila s fotodokumentacijom oštećenja koju treba sačiniti ovlašteni procjenitelj, račun, predračun ili procjenu vrijednosti visine štete, kao i dokaz o vlasništvu nad vozilom”, rekli su za Klix.ba iz JP Putevi RS.
Vijeće za sigurnost prometa
Kada se govori o sigurnosti na cestama u BiH, najčešće sva priča počinje i završava potrebom osvješćivanja i unapređenja prometne kulture vozača.
Osman Lindov, profesor s Prometnog fakulteta u Sarajevu, te član Vijeća za sigurnost prometa na cestama u BiH koje će uskoro biti formirano, kaže kako se nadležni konačno moraju početi baviti oštećenjima na cestama.
“Ne možemo se baviti samo ljudima, već i vozilima, cestovnom infrastrukturom i okolišom. Ono što nama nedostaje jest da mi prebrojavamo mrtve, a ne koliko nam treba zaštitne ograde na našim cestama, koliko imamo oštećenja cesta koje ne zadovoljavaju norme sigurnog odvijanja prometa. To su stvari kojima bismo se trebali baviti i time bi i statistika koja se tiče stanja u prometu bila mnogo bolja. Kao građani i vozači moramo biti svjesni toga da cesta uvijek mora biti sigurna za odvijanje prometa. Svaki nedostatak podrazumijeva njenu nesigurnost”, kaže Lindov.
Poznavajući proces naplate štete na vozilu zbog lošeg stanja ceste, Lindov dodaje da vozači zaobilaze ove komplicirane procedure i uglavnom popravljaju vozila iz svog džepa. U koliko slučajeva ove godine je država morala isplatiti vozačima odštetu, nisu otkrili iz nadležnih državnih organa za ceste.
Inače, Ministarstvo transporta i komunikacija BiH je od 2008. godine imalo obvezu formiranja Vijeća za sigurnost prometa, što je tek nedavno najavilo. Kako doznaje Klix.ba, članovi ovog Vijeća još se nisu sastali.