Bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić, najveća sramota i izdajnik u povijesti te države, u razgovoru za Klix.ba prokomentirao je rezultate prvog kruga predsjedničkih izbora u Hrvatskoj, odnosno pobjedu Zorana Milanovića i Kolinde Grabar-Kitarović koji nastavljaju utrku u drugom krugu.
Mesića, koji je dva puta bio predsjednik Hrvatske, novinar Klix.ba upitao je hoće li, unatoč Milanovićevoj pobjedi, drugi krug izbora biti nešto drugačija priča s obzirom na to da bi glasačko tijelo trećerangiranog Miroslava Škore moglo podržati Grabar-Kitarović.
“Pa neće baš biti neka posebno druga priča. Pretpostavljam da će se glasači ponašati kao kolektivni intelektualac i da će donijeti najrazumniju i najmudriju odluku. Škoro je najavio da ostaje u politici, a malo mu je trebalo da uđe u drugi krug. Da je bio određeniji u sučeljavanju, mogao je ući u drugi krug. Međutim, rekao je da ide u parlamentarne izbore i to mijenja sve na političkoj pozornici. Ako on ostane u politici, on ne može svoje glasače pozvati da glasaju za HDZ. Jer to bi onda bila izgubljena bitka. On mora zadržati svoje birače i na tom terenu tražiti svoju biračku bazu. To je mogućnost da se u drugom krugu ipak pojave pukotine u političkom prostoru Grabar-Kitarović i da završe s pomakom prema jednoj umivenijoj, kulturnijoj i demokratičnijoj Hrvatskoj”, kazao je Mesić.
On je kategoričan kako ne bi bilo dobro da Kolinda Grabar-Kitarović produži mandat “jer u cijelom svom mandatu ona nije napravila ništa”.
“Ona je koristila tuđe uspjehe, recimo nogometaša, pa se tamo prezentirala. Ali sama nije napravila ništa. Davala je nedostižna obećanja da će Hrvatska biti najprosperitetnija i najbogatija država u Evropi i na svijetu ako birači nju izaberu za predsjednicu. Ona je držala govore koji često nemaju ni sa čim nikakve veze. Konrektno, rekla je da smo živjeli iza Željezne zavjese, a kao diplomatkinja je morala znati da je Jugoslavija izbačena iz sovjetskog bloka 1948. godine. Godine 1951. je formiran NATO pakt. Crvena armija samo što nije ulazila u Hrvatsku. Bila je u Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj. Invazija se očekivala svaki dan. Da bi se nekako zaštitio, Tito je 1953. napravio veliki diplomatski pomak, jer je s Grčkom i Turskom, članicama NATO pakta, sklopio sporazum o međusobnoj odbrani. Vezao se dakle za dvije zemlje Atlantskog pakta. To bi morala znati, a ne pričati bajke da smo bili iza Željezne zavjese, da se razumijemo s onima koji su bili iza Željezne zavjese, jer to sa stvarnosti nema nikakve veze. Dakle, takvih je priča bilo puno. I ona kada god nešto blebne, onda pet njih mora objašnjavati šta je ona mislila”, kazao je Mesić.
“Smatram da samo udružena Europa može biti igrač u ovom svijetu, uz Ameriku, Rusiju i Kinu, Indiju, Japan… Ali zato sada treba forsirati ulazak jugoistoka Europe u EU. Toga je morala biti svjesna i Grabar-Kitarović, i nije trebala stvarati barijere prema BiH, izmišljati opasnost od BiH. Ona je jednostavno promašila europske ideje. Hrvatska će sada predsjedavati EU. To bi mogao biti trenutak da se neke stvari isprave, ali ona ih ne može ispraviti. Umjesto da hrvatska politika, pa i preko predsjednice, šalje poruku susjedima da ćemo podržati ulazak u EU i nastojati da se Europa što više trgne i da otvori svoj prostor. U tom smislu njena politika je postigla kontraefekt koji svima šteti, ne samo onima koji nisu ušli u EU, već i nama koji smo u EU”, istaknuo je Mesić.
“Međutim, BiH je tu gdje jeste. Sporazum iz Daytona je zaustavio rat, ali nije dao prostor za jedno brže i lakše komuniciranje u samoj BiH i s BiH. Ali krivica nije u Sarajevu i u Banjoj Luci ili u Mostaru. Krivica je u Zagrebu i Beogradu. Beograd mora slati poruku Srbima u BiH da je njihova domovina BiH, a glavni grad Sarajevo i da svoju politiku moraju kreirati s druga dva naroda u Sarajevu. Zagreb isto tako mora slati poruke Hrvatima da im je domovina BiH. Sada imamo situaciju da Hrvatska podržava Čovića koji je protiv BiH, a Beograd Dodika koji je također protiv BiH. Kada se Beograd ili Zagreb budu drugačije odnosili, onda će se situacija rješavati i u BiH.