Ušteda energije i korištenje obnovljivih izvora energije igraju ključnu ulogu u razvoju i zaštiti okoliša, pošto su uobičajeni izvori energije do sada bili najveći zagađivači na planeti.
Svi neobnovljivi izvori energije, bez izuzetka, negativno utječu na okoliš.
Neobnovljivi izvori energije utječu na okoliš u takvoj mjeri da dovode do promjena i klime i prirode u svjetskim razmjerama.
Najveći dio energije koja se koristi u Europi stvara se u procesima sagorijevanja nafte, uglja i plina. Korištenjem ovih neobnovljivih izvora energije ljudi prouzrokuju zagađenje do kojeg dolazi oslobađanjem u atmosferu ugljen-dioksida (CO2) i drugih stakleničkih plinova.
Ugljen-dioksid je glavni uzročnik globalnog zagrijavanja, koje već dovodi do neželjenih posljedica. Mada još uvijek nismo sigurni kada i u kojem obujmu će se ove promjene dogoditi, prema navodima Komiteta za klimu UN-a globalne klimatske promjene su bez sumnje već započele.
Očuvanje energije, jednostavnije rečeno – štednja energije odnosno korištenje energije na efikasniji način je vjerojatno i najjednostavniji način smanjenja zagađenja okoliša. Velike količine energije se mogu uštedjeti uz odgovarajuće napore i u javnom i u privatnom sektoru.
Korištenjem manjih količina neobnovljive energije, količina stakleničkih plinova bi se u značajnoj mjeri smanjila.
Intenzitet korištenja energije u Bosni i Hercegovini je oko tri puta veći nego u EU. Kuće i stambene zgrade u BiH su uglavnom zastarjele, sustavi grijanja i hlađenja dotrajali, te nije zastupljena izolacija na stambenim objektima.
Stambeni sektor u BiH zauzima preko 60% u potrošnji energije, posebno posljednjih 20 godina.
Stoga je baš u domaćinstva potrebno uvesti mjere energetske efikasnosti, jer u njima leži najveći potencijal za uštedu energije i novca. Primjera radi, implementacijom dvije energetski efikasne mjere – PVC prozori i toplotna izolacija vanjskih zidova, u kući grijne površine od 140m2 moguće je smanjiti potrošnju energije do 36% i uštediti do 1.035 EUR godišnje.
Načine kako kroz promjene ustaljenih navika možete uštedjeti energiju i novac, pogledajte OVDJE
Tekst je objavljen u sklopu projekta “Živi zeleno” kojeg je podržao Fond zaštite okoliša FBiH”