Jučer je u Čerinu održan dio programa 64. turističko-kulturno-gospodarstvene manifestacije „Dani berbe grožđa – Brotnjo 2019.“.
Na početku programa blagoslovljena je obnovljena čatrnja u neposrednoj blizini spomenika i župne crkve, nakon čega su u dvorani Pastoralnog centra župe sv. Stjepana Prvomučenika – Čerin predstavljene slikovnice „Nevino srce – Diva Grabovčeva“ i „Beskrajan san“ autora Pere Petrušića.
Čatrnju koja je obnovljena i blagoslovljena izgradio je davne 1895. godine fra Rafo Radoš, na što je podsjetio Zvonimir Gojko Martinac, predsjednik MZ Čerin, koji je također u svom obraćanju kazao kako su u realizaciji ovog projekta sudjelovali Ekološko, agro-edukativna udruga „Naš Čerin“ i Općina Čitluk te se zahvalio načelniku općine Čitluk Marinu Radišiću i svima koji su prepoznali vrijednost i podržali realizaciju projekta obnove čatrnje.
– Ova čatrnja koju danas vidite ovdje je kulturno-povijesna baština kako Čerina tako i cijelog Brotnja. Nju je izgradio davne 1895. godine fra Rafo Radoš, koji je kasnije i sahranjen u našem groblju u Čerinu. Umjetničko djelo na čatrnji izradio je akademski umjetnik Ernesto Markota. Ovo djelo nam želi reći da je u onim teškim vremenima obitelj opstala na ovim područjima. Također, ovo nam djelo poručuje da su ljudi različitih uzrasta dolazili ovdje kako bi zahvatili vode i nosili je u svoje domove za svakodnevnu upotrebu – kazao je Martinac i izrazio nadu da će slični projekti na dobrobit Čerina biti realizirani u budućem razdoblju uz podršku Općine Čitluk i viših razina vlasti.
Nakon uvodnog obraćanja, fra Hrvoje Miletić, župnik župe Čerin blagoslovio je obnovljenu čatrnju, a program je nastavljen prikazivanjem fotografija iz različitih faza realizacije projekta.
Fotografije su prikazane u dvorani Pastoralnog centra, gdje je održano i predstavljanje slikovnica Pere Petrušića, uz koga su u predstavljanju sudjelovali: Andrija Stojić, predsjednik OMH Čitluk, fra Hrvoje Miletić, župnik župe Čerin, Andreja Pehar, stručna savjetnica za razrednu nastavu iz Zavoda za školstvo Mostar i Miljenko Radišić, glazbenik i kantautor.
– Bit današnjeg druženja je predstavljanje slikovnice „Nevino srce – Diva Grabovčeva“ koju je oslikao Branimir Dorotić, akademski slikar sa Brača i druge Petrušićeve slikovnice „Beskrajan san“ koju su ilustrirali učenici Osnovne škole Čerin. Sve su ove slikovnice iz edicije Škrinjica, broj 7 i broj 8, iz naklade Ogranka Matice hrvatske Čitluk. Slikovnice koje danas predstavljamo tiskane su pod rednim brojem 267 i 268, a sa velikim zadovoljstvom OMH Čitluk do sada je objavio 272 naslova – kazao je na početku predstavljanja slikovnica Andrija Stojić i predstavio ostale sudionike predstavljanja.
Fra Hrvoje Miletić tako je kazao kako svi volimo priče, posebno kada nam ih ispričaju nama drage osobe, te da se kroz ovakve priče djecu može poučavati o povijesnim likovima i svecima kao uzorima dobrog življenja, kroz čije priče djeci predstavljamo vrline koje želimo da djeca usvoje.
– „Nevino srce – Diva Grabovčeva“, rekli bismo kratka priča sa poznatim motivom koja je u zadnje vrijeme toliko puta prepričana. Postoji napast da pomislimo kako je pričanje priča samo za malu djecu. Ipak, sjetimo se da je Isusova omiljena metoda pouke bilo pričanje priča. Slikovitih, jednostavnih priča, ali sa dubokom porukom – kazao je fra Hrvoje Milatić i dodao:
„Neka ova slikovnica, ova priča bude poticaj da u životu i odgoju budemo strpljivi, da ne očekujemo plodove odmah i sada, i ono najvažnije da potičemo one prave vrijednosti: ljubav prema životu, kraju, domovini, slobodi i časti, i naravno kao temeljnu ljubav prama Bogu.“
Svoj stručni osvrt, ali i osobni osvrt na slikovnicu dala je i Andreja Pehar, stručna savjetnica za razrednu nastavu iz Zavoda za školstvo Mostar.
– Ova slikovnica, koja razvija emocionalnu inteligenciju, priča je o prijateljstvu troje djece Davida, Nikole i Sonje, djeci koja imaju različite poteškoće ali i različite talente. David svira, Nikola piše pjesme dok Sonja pjeva. Priča je to o životu, brizi, nadanjima i teškoćama s kojima se svakodnevno susreću ali i radosti i ljubavi koja je obilježila njihovu suradnju. Autor je zaista na kreativan i prelijep način prikazao kako su sva djeca jednaka u različitosti. Ta razlika, vidljiva i velika, ostaje površinska jer ih ne sprječava imati veliko srce koje zna ljubiti. Sva djeca imaju istu potrebu – potrebu za ljubavlju i razumijevanjem. To je prepoznao i autor, jer on sam to ima i nosi u sebi, odvažio se zakoračiti u svijet mašte, kreirati i stvarati … te nam pokloniti prekrasnu rukotvorinu, umotvorinu u vidu ove slikovnice koja nosi snažnu i dirljivu poruku – kazala je Pehar govoreći o slikovnici koju je ilustracijama oslikao Branimir Doretić, akademski umjetnik koji je oslikao i vitraje u Međugorskoj crkvi.
Dok je slikovnicu o Divi Grabovčevoj oslikao akademski umjetnik, Pero Petrušić u izradi slikovnice „Beskrajan san“ surađivao je s učenicima OŠ Čerin.
– Hvala našoj prekrasnoj djeci koja su radila u glini i zlatovezu ove prelijepe slike, kao i njihovim voditeljima s. Ivi Bešlić, Koviljki Gagro i Ernestu Markovi. Hvala mojim učenicima koji su ilustrirali slikovnicu „Beskrajan san“ a posebno jednom učeniku koji mi je pobudio inspiraciju da ju napišem, Mili Musa – kazao je Pero Petrušić nakon što je kazao nekoliko riječi o slikovnici posvećenoj Divi Grabovčevoj i uputio zahvalu svima koji su sudjelovali u izradi a na poseban način predstavljačima.
Svoj obol u nastanku slikovnice o Divi Grabovčevoj dao je i poznati glazbenik i kantautor Milenko Radišić. Radišić je napisao pjesmu za Divu koja se nalazi na koricama ove slikovnice, a Milenko je i na predstavljanju izveo neke od svojih najpoznatijih skladbi.
U programu 64. Dana berbe grožđa u Čerinu sudjelovale su i Mažoretkinje općine Čitluk, a Pero Petrušić također je kazao kao je slikovnica „Beskrajan san“ nastala u suradnji sa osnovnom školom Lipanjske zore i njihovim ravnateljem Đurom Ragužem, te da će ovaj zajednički projekt imati svoje veće predstavljanje na Danu OŠ Čerin.
Citluk.ba