Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović u subotu se pridružio optužbama da je hrvatska Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) umiješana u aferu čiji je cilj predstaviti Bosnu i Hercegovinu kao utočište islamističkih terorista, pri čemu je izrijekom podržao ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića koji je slične tvrdnje iznio ranije.
“Radi se o pokušaju destabilizacije Bosne i Hercegovine. Optužbe da ovdje ima nekih deset tisuća radikala sad se pokušavaju faktički namjestiti. Pošto je predsjednica (Hrvatske) izrekla takve stvari, sad to SOA pokušava na terenu dokazati podmetanjem nekih eksploziva pred džamijama”, izjavio je Izetbegović tijekom uvodnog izlaganja koje je održao na sjednici Glavnog odbora SDA u Sarajevu.
Dodao je da ministar Mektić “nema dlake na jeziku” pa je ranije otvoreno iznio optužbe na račun SOA-e, a za Izetbegovića je ključno to što su ih svojim iskazima podržale osobe iz BiH koje je SOA navodno pokušala pridobiti, odnosno regrutirati ih kako bi joj dostavljali informacije o tome što se zbiva u krugovima radikalnih islamista u BiH.
Nakon što su najprije portal Žurnal.info, a potom i ministar Mektić objavili optužbe na račun hrvatskih obavještajaca, Tužiteljstvo BiH otvorilo je istragu o cijelom slučaju, no Izetbegović je u subotu otvoreno izjavio kako ne vjeruje ni tužiteljstvu, ni glavnoj tužiteljici Gordani Tadić.
Kazao je kako se tužiteljstvo sada “ustremilo na Mektića i na sigurnosne službe” umjesto da utvrdi što su prema BiH radili hrvatski obavještajci.
“Neće tu istinu moći gurnuti pod tepih. Imaju jasna svjedočenja ljudi u kameru i očekujem da se to presudi na pravi način”, kazao je Izetbegović.
Džaferović: To će imati određene reperkusije
Član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, koji je ujedno potpredsjednik SDA, najavio je kako će državni vrh pažljivo razmotriti sve informacije o navodnoj aferi koje su mu dostavile sigurnosne agencije u BiH, javila je Hina.
“Ukoliko se pokažu točnim te činjenice što možemo čuti u javnosti, slobodno možemo kazati da je to jedan nedopustiv odnos institucija susjedne države prema državljanima BiH i to će svakako imati određene reperkusije”, kazao je Džaferović.
Glavni odbor vladajuće bošnjačke stranke je nakon sarajevskog zasjedanja usvojio zaključak u kojemu stoji da su u SDA zabrinuti zbog informacija o “regrutiranju državljana BiH od strane SOA-e s ciljem da se u pojedine džemate pokušaju podmetnuti dokazi o navodnim terorističkim aktivnostima i time kreira lažna slika o postojanju naoružane ekstremističke mreže u BiH kako bi se lakše ostvarivali politički ciljevi usmjereni protiv BiH i Bošnjaka”.
“SDA traži od policijsko-sigurnosnih agencija u BiH da poduzmu hitne mjere iz svoje nadležnosti po ovom pitanju. Od pravosudnih tijela tražimo da poduzmu sve nužne radnje kako bi se slučaj rasvijetlio i odgovorni sankcionirali”, zaključak je Glavnog odbora SDA.
Pogled.ba