„Današnja stota redovita sjednica, kao i niz izvanrednih i telefonskih, jasan su pokazatelj predanosti Vlade u ostvarenju zacrtanih ciljeva. Naše aktivnosti nastavljamo s jednakim intenzitetom, a negdje će ostati zabilježeno da smo prva Vlada koja je dosegnula brojku od stotinu održanih redovitih sjednica“, kazao je dr. sc. Nevenko Herceg, predsjednik, otvarajući 100. sjednicu Vlade.
Članovi Vlade razmotrili su i usvojili Prijedlog Programa rada Vlade Hercegovačko-neretvanske županije za 2019. godinu koji će biti upućen u daljnji skupštinski postupak.
U Programu rada, uz ostalo, istaknuto je kako će Vlada, s ciljem podizanja razine sigurnosti građana u HNŽ, poduzeti sve potrebne aktivnosti kako bi osigurala institucionalni razvitak i poboljšanje kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova.
Također, bit će nastavljeni i projekti usmjereni na poboljšanje kvalitete života građana kroz djelotvoran sustav zdravstva, učinkovitu socijalnu i braniteljsko-invalidsku skrb.
Svjesna kako je za provedbu zacrtanih planova potrebno osigurati financijske pretpostavke, Vlada će i dalje inzistirati na donošenju novog, pravednijeg Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH. Prioritetni cilj je, također, i podizanje konkurentnosti malih i srednjih poduzeća, unapređenje poljoprivrede i turizma. U tom programskom dijelu, Vlada će biti fokusirana na donošenje zakonodavnog okvira kojim se pojednostavljuje i ubrzava postupak registriranja poslovnih subjekata, pribavljanja građevinskih i drugih dokumenata te uklanjaju različne administrativne barijere. Ujedno, bit će osigurane novčane potpore privatnim poduzećima i poljoprivrednicima, te potpore za jačanje turističkih kapaciteta poglavito Međunarodne zračne luke Mostar.
Među značajnijim projektima Vlade istaknut je „Projekt energetske učinkovitosti“ koji će biti nastavljen i ove godine, a u sklopu kojega je do sada obnovljeno, odnosno „utopljeno“ preko 20 javnih objekata, poglavito škola, u HNŽ.
Na današnjoj sjednici usvojen je i Prijedlog Izvješća o radu Vlade u 2018. godini koji će biti upućen u daljnji skupštinski postupak.
U Izvješću je, uz ostalo, naglašeno kako je Vlada, provodeći politiku jačanja fiskalne stabilnosti i održivosti javnih financija, sve svoje zakonske i financijske obveze izvršavala u propisanim rokovima.
Osobit naglasak stavljen je na činjenicu da su, u duhu socijalnog dijaloga, uspješno okončani pregovori i potpisani kolektivni ugovori s reprezentativnim sindikatima iz područja zdravstva, obrazovanja, uprave i sudbene vlasti, te policije čime je, uz ostalo, omogućeno značajno povećanje plaća.
Uz redovito financiranje osnovnog i srednjeg obrazovanja, rješavanje pitanja tehnološkog viška, mreže škola i prijevoza učenika, Vlada sufinancira i rad Sveučilišta u Mostaru i Univerziteta „Džemal Bijedić“. Također, uz brojne projekte u visokom obrazovanju, osigurane su stipendije i subvencije smještaja u studentske domove za više od 1.650 studenata.
I u 2018. godini, Vlada je za preko 150 mladih visokoobrazovanih osoba omogućila osposobljavanje za rad u struci i stjecanje prvog radnog iskustva te time poboljšala njihovu konkurentnost i mogućnost integriranja na tržištu rada.
Iz područja unutarnjih poslova i sigurnosti istaknuto je kako je, uz jačanje kadrovskih resursa, odnosno prijam novih policijskih službenika, nastavljeno opremanje policije, odnosno nabava potrebnih vozila, odora i naoružanja.
Potpisivanjem Ugovora o primopredaji Hotela „Ero“ u vlasništvo Vlade Hercegovačko-neretvanske županije okončane su aktivnosti oko kupnje tog objekta gdje će, nakon rekonstruiranja, biti smještena županijska tijela uprave čime će biti ostvarene uštede za najam uredskih prostorija, ali i građanima omogućeno da na jednom mjestu završe najveći dio administrativnih poslova.
Rješavanje problema izvršnih sudskih rješenja po tužbama proračunskih korisnika bilo je među ključnim mjerama koje je Vlada provodila s ciljem fiskalnog konsolidiranja i smanjenja proračunskog duga. U 2018. godini na ime izvršnih sudskih presuda isplaćeno je više od 6 milijuna KM, a ukupno je za tu nakanu od 2016. godine izdvojeno preko 15 milijuna KM.
Uz osiguranje dodatnih sredstava zdravstvenim ustanovama, Vlada je preuzela otplatu starog kreditnog zaduženja za opremanje bolnica u iznosu 3 milijuna KM, te su ta sredstva preusmjerena zdravstvenim ustanovama. Najznačajniji dio od ostvarenih 11 milijuna KM suficita u Financijskom planu Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ usmjereno je na poboljšanje materijalnog statusa bolničkih i zdravstvenih ustanova i njihovih uposlenika.
Uz usvajanje izmjena Zakona o zaštiti obitelji s djecom, čime je udvostručena visina novčane potpore ženi-majci koja nije u radnom odnosu, te visina jednokratne potpore za opremu novorođenog djeteta koja sada iznosi 400 KM.
Vlada je, prva u BiH, usvojila i Županijski program ranog otkrivanja raka dojke koji će biti provođen od 2019. do 2022. godine.
Značajni napori poduzeti su u području podizanja konkurentnosti malih i srednjih poduzeća, poljoprivrede i turizma što je strateški cilj Vlade identificiran Integriranom Strategijom razvitka HNŽ-K za razdoblje 2017.-2020. Za njegovu provedbu protekle godine osigurana su sredstva za novčane poticaje u gospodarstvu, poljoprivredi i turizmu kroz jačanje turističkih kapaciteta i turističke infrastrukture Zračne luke Mostar.
Vlada je razmotrila i više točaka iz resora Ministarstva prometa i veza, te uz ostalo, usvojila Plan i Program Ministarstva, odnosno Uprave za ceste za 2019 godinu. Među značajnijim projektima koji će biti financirani u 2019. godini istaknuti su: saniranje cesta Sovićka vrata- potok Zec, Kostajnica-Buturović Polje, Potoci-Rujište i Podbor Aćimići, te mostova u Ostrošcu i Žitomislićima. Također, donesena je Odluka o utvrđivanju metodologije za implementiranje projekata za rehabilitiranje ceste Velja Međa-Trnčina i saniranje ceste Kostajnica-raskrižje za Gorane., priopćeno je iz Vlade HNŽ.
Brotnjo.info