Žao nam je zbog odluke stranaka koje su članice Bh. bloka. Iskreno se nadam da ta odluka ipak nije konačna, izjavio je u intervjuu za Klix.ba Denis Zvizdić, potpredsjednik SDA i aktualni predsjedatelj Vijeća ministara BiH.
On je u intervjuu za Klix govorio o nastojanju SDA da formira vlast na federalnoj i državnom razini. Posebno se dotaknuo odluka tzv. Bh. bloka, koji čine SDP, Naša stranka i DF, o tome da neće u vlast s nacionalnim strankama.
“Moram kazati da smo u SDA očekivali da će Bh. blok donijeti pozitivnu odluku o koaliranju na svim razinama vlasti. To bi bio neki logičan nastavak implementacije rezultata izbora, ali i odgovor na unutarnju političku situaciju i regionalne odnose.
Povlačenje na, žargonski kazano, tribine, dok se u samoj areni vodi velika borba za napredak BiH i očuvanje njenog suvereniteta i unapređenje njenih integracija, nije odluka koja odražava potreban stepen odgovornosti u datom političkom momentu.
Također, stavljati u isti koš SDA s drugim strankama i pri tome ih nazivati nacionalističkim, mislim da nije korektno, nije prije svega točno, zato što je SDA članica grupacije europskih narodnih stranaka, a ne europskih nacionalističkih stranaka. SDA je državotvorna stranka. Bazni ciljevi svih programa SDA su uvijek bili jačanje i napredak BiH, uključujući ravnopravnost naroda i građana i trebalo je biti dovoljno senzibilan da se napravi potrebna distinkcija”, rekao je Zvizdić.
S druge strane Bh. blok je formirao vlast u Sarajevu…
Ja moram posebno istaknuti jedan korektan i principijelan stav koji unutar tog bloka ima predsjednik DF-a Željko Komšić koji je na jedan krajnje konzistentan način dao izjavu da bi Bh. blok trebalo da bude ili vlast ili opozicija, a ne malo vlast u županijama, a oporba tamo gdje se vode prave političke, ekonomske i druge utakmice i s HDZ-om i sa SNSD-om. Mogao se napraviti jedan čvrst probosanski blok na programskoj koncepciji s ključnim ciljem jačanja države.
Ne znam u kojem pravcu će ovo dalje ići. Ne mislim da je validna politička logika da se neke stranke snažno bore da dobiju dobar izborni rezultat, a onda se prilikom prve male prepreke odluče da idu u komfor opozicije, piše Klix.ba.