U zadnjih nekoliko godina kod vrlo malog broja uzoraka se mogu detektirati neki “nedostaci” odgovarajuće razine opće kakvoće, što je za svaku pohvalu proizvođačima, otkrio nam je Bernard Kozina, predsjednik ocjenjivačkog povjerenstva ocjenjivanja vina na 22. Međunarodnom sajmu gospodarstva u Mostaru.
Bliži nam se 22. izdanje Međunarodnog sajma gospodarstva u Mostaru u sklopu kojega će se, tradicionalno, održati i ocjenjivanje vina. Prošla je godina za vinogradare, a onda i vinare bila vrlo uspješna. Urod je bio dobar, a vjerujemo i kvaliteta hercegovačkih vina. No, na ovom se natjecanju neće naći samo domicilna vina nego iz mnogih susjednih zemalja, pa i dalje.
Što vinari mogu očekivati, koliko je važno samo ocjenjivanje, kakvi su trendovi u uživanju u ovoj kapljici bogova te o mnogim drugim temama, za Agroklub nam je otrkio prof. dr. sc. Bernard Kozina, predsjednik ocjenjivačkog povjerenstva. Mi vas pozivamo da ispod članka preuzmete prijavni obrazac te na vrijeme svoje vino prijavite na ovo prestižno ocjenjivanje.
U sklopu 22. Međunarodnog sajma gospodarstva u Mostaru održat će se podsajamska manifestacija “Sajam vina i vinogradarske opreme” te ocijenjivanje vina. Koliko uzoraka očekujete ove godine i iz kojih zemalja?
Već dulji niz godina broj uzoraka se kreće između 90 i 120, ovisno o trenutnoj zainteresiranosti proizvođača za nastupom na ocjenjivanju i sudjelovanju na manifestaciji, a zasigurno ima veze i sa općom kakvoćom vina iz pojedinih proizvodnih godina. U svakom slučaju formirana je jedna stabilna grupa proizvođača vina zainteresiranih za nastupom na Međunarodnom sajmu gospodarstva u Mostaru, što je važno za sigurno održavanje ove podsajamske manifestacije, a dogovoreno je sa upravom Sajma da će se zajedničkim naporima u narednim godinama pokušati i povećati broj izlagača i uzoraka vina na ocjenjivanju. Većinu uzoraka na ocjenjivanje daju proizvođači iz Republike Bosne i Hercegovine, što je i logično, jer je ovo jedno od najrelevantnijih mjesta za prezentaciju vina i objektivnu ocjenu njihove opće kakvoće. Uz domaće proizvođače redovito nastupaju i vinari iz Hrvatske, Crne Gore i Srbije, a u pojedinim godinama pristižu vina iz Makedonije, Slovenije i Mađarske.
Prema kojoj se metodi ocjenjuju vina?
Vina se ocjenjuju prema službenoj OIV metodi na 100 bodova, koja je trenutno najprihvaćenija metoda organoleptičkog ocjenjivanja vina u svijetu. Komisija za ocjenjivanje je uvijek međunarodnog karaktera, a sudjeluju isključivo licencirani degustatori sa višegodišnjim stažom u tom poslu.
Cijeli članak dostupan je na OVOM LINKU
Agroklub.ba