Iz svega što se vezano uz postupak izvanredne uprave u Agrokoru događalo tijekom 2018. može se izvući nekoliko važnih zaključaka. Prije svega, Agrokor može opstati kao jedna od najvećih kompanija u ovom dijelu Europe jer svakako ima perspektivu i bazu kojom može konkurirati na tržištu.
Uostalom, važan faktor uspjeha postupka izvanredne uprave u Agrokoru bila je sposobnost kompanija da u vrlo izazovnim okolnostima poboljšaju poslovanje, osobito efikasnost. Njihovi dobri rezultati podloga su budućnosti Grupe koja će, kako su to definirali vjerovnici u nagodbi, počivati na tri glavna stupa: maloprodaji, prehrani i poljoprivredi, piše Lider.
Snaga Grupe ogleda se i u tome što je u samo dvije godine, zahvaljujući velikoj volji svih dionika koji su na bilo koji način bili uključeni u proces, uspješno realizirano jedno od najvećih financijskih restrukturiranja u svijetu. Usprkos strahu prijeteći slom najveće privatne kompanije u Hrvatskoj i regiji nije slomio ukupno gospodarstvo i nije ostavio posljedice koje bi se osjećale još godinama. Upravo suprotno, kompanija je, bez lipe troška za porezne obveznike, izašla iz predstečajnog režima, prošla nagodbu više od 5700 vjerovnika, definirana je nova grupa s novom vlasničkom i organizacijskom strukturom.
Agrokor danas vrlo dobro posluje, osigurava prihode državnom proračunu i u odnosima sa svojim poslovnim partnerima poštuje sve ugovorene rokove. Štoviše, zapošljava, podiže plaće zaposlenicima i provodi niz aktivnosti kojima dodatno unapređuje radno okružje. Samo u Konzumovoj maloprodaji i logistici u ovoj je godini zaposleno više od 1300 ljudi. Istodobno je u proteklom razdoblju umjesto karijera u dobrim kompanijama u inozemstvu nekoliko kvalitetnih menadžera svoj profesionalni put odlučilo nastaviti u Agrokoru, u Hrvatskoj.
Za povećanje božićnica i drugih nagrada za zaposlenike u kompanijama u većinskom vlasništvu u Hrvatskoj Grupa je za ovu godinu ukupno izdvojila više od 35 milijuna kuna. Osim toga, većina Agrokorovih kompanija svojim zaposlenicima osigurava i mnoge druge pogodnosti, od uskrsnica i regresa do solidarne pomoći u izvanrednim životnim okolnostima i ostalog. Povećali smo sigurnost radnih mjesta znatnim povećanjem udjela ugovora o radu na neodređeno. I dalje radimo na povećanju plaća zaposlenika, posebno onih s najnižim primanjima.
Promjena percepcije sustava
Tako smo u samo devet mjeseci uspjeli potpuno promijeniti percepciju sustava: od kompanije koja je bila u problemima postali smo okružje u kojem kvalitetan kadar želi graditi karijerni put. Grupa Agrokor postala je poželjan poslodavac koji uza sigurnost egzistencije nudi razvojni zamah u kojem vrijedi sudjelovati. To, kao i sve što je tijekom postupka izvanredne uprave postignuto u Agrokoru, osobito u svjetlu očuvanja radnih mjesta u sustavu, naš je doprinos demografskoj politici zemlje kojom se nastoji smanjiti odljev radne snage iz Hrvatske.
Iz takve današnje perspektive teško je prisjetiti se kako je još samo prije dvije godine kriza likvidnosti u Agrokoru zaustavljala pogone, odbijala dobavljače, praznila police na prodajnim mjestima i na kraju izazvala blokadu cijelog sustava te širenje panike zbog mogućih posljedica njegova kraha na cijelo okružje. Agrokorov stečaj značio bi potencijalni gubitak više od 50 tisuća radnih mjesta u Hrvatskoj i regiji u tom sustavu te izravan utjecaj na otprilike 2300 dobavljača s oko 150 tisuća zaposlenih. Ukupne prijavljene tražbine u postupku iznosile su oko 55 milijardi kuna, odnosno oko 34 posto hrvatskog proračuna za 2018.
Umjesto toga dobavljačima je tijekom postupka izvanredne uprave isplaćeno više od 500 milijuna eura starog i graničnog duga, pri čemu je 2500 malih dobavljača isplaćeno u cijelosti. Financijski vjerovnici koji tijekom postupka nisu dobili ni kune povrata starog duga u gotovini osigurali su novo financiranje zahvaljujući kojem su sva plaćanja dobavljača i ukupan trošak stabiliziranja urušenog poslovanja podmirena iz Agrokorova poslovanja i imovine. Na kraju, nemjerljiv su doprinos postupku dali i sami zaposlenici. Međutim, važnost postignute nagodbe između Agrokorovih vjerovnika još se ne vrednuje ispravno, zato valja stalno podsjećati na to što se moglo dogoditi da nije bilo pravodobne Vladine reakcije u donošenju Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja, a osobito mogućnosti koju je on otvorio u plaćanju dobavljača tijekom postupka.
S pravomoćnošću nagodbe nakon što ju je potvrdio Visoki trgovački sud ušli smo u novu fazu postupka izvanredne uprave – provedbu nagodbe. Riječ je o vrlo kompleksnom procesu operativne realizacije dogovora vjerovnika iz nagodbe. Do kraja ove godine definirat će se svi planovi transfera poslovanja na novu grupu, a početak provedbe očekuje se početkom iduće. Projekt bi se trebao potpuno zaključiti u prvoj polovini 2019., kad ćemo dobiti kompaniju novog imena i s novom korporativnom kulturom.