Hrvatska i Francuska su među 135 zemlje koje su od 1900. nastupile u Davis Cupu.
Sve je počelo prije 116 godina kao natjecanje između SAD-a i Velike Britanije.
Danas je Davis Cup najveće godišnje natjecanje na svjetskoj razini kad se radi o momčadskim sportovima i Hrvatska lovi svoj drugi trofej, 13 godina nakon što su Ljubičić i Ančić u Bratislavi srušili Slovake.
Bit će to i posljednji put da se Davis Cupa igra u ovom formatu, jer od sljedeće godine ide novi.
Hrvatska će se u Lilleu protiv Francuske (od 23. do 25. studenog), boriti da joj ime drugi put bude ugravirano na trofej napravljen od šest kila srebra koji teži preko sto kilograma i na kojem su imena svih osvajača.
Finale Davis Cupa otvorit će Jeremy Chardy i Borna Ćorić u petak u 14 sati.
Drugi meč igrat će Marin Čilić protiv Jo-Wilfrieda Tsonge
Trofej koji osvaja pobjednik nazvan je po jednom od osnivača Davisovog kupa, Dwightu Davisu koji je sa SAD-om osvojio prvo izdanje 1900. godine.
Amerikanci su pobijedili Britance 3-0 u tom prvom susretu, a meč je odigran u Bostonu. Tada se još nije zvao Davis Cup, već “International Lawn Tennis Challenge”.
Među četvoricom tenisača s Harvarda kojima je pala ideja o stvaranju natjecanja između teniskih reprezentacija bio je Dwight Davis. On je preuzeo inicijativu, složio je format turnira i naručio trofej koji će pripasti pobjednicima.
Iako je završio pravo, nikad nije radio kao odvjetnik, a u dva navrata bio je američki ratni ministar (1923.-1925. i 1925.-1929.). Trofej Davis Cupa dizajnirao je Rowland Rhodes, izradio ga je od šest kilograma srebra, trofej je visok 33 centimetara, a na svakom od tri kata ima ugravirane pobjednike i finaliste od 1933. godine do danas, među njima i Hrvatsku 2005. godine.
Za izradu trofeja Dwight Davis 1900. godine platio je 1000 dolara. Danas reprodukcija trofeja košta oko 600.000 dolara.
Trofej je od 1900. do 1933. bio prijelazni, što znači kako je uvijek bio kod zemlje koja je slavila te godine u Davis Cupu, ali to se promijenilo nakon 1933. godine kad su u Parizu protiv Francuske naslov osvojili Britanci.
Nakon tog velikog slavlja igrači su uzeli trofej i obilazili pariške noćne klubove. Iz gornjeg dijela su pili šampanjac, a trofej je u takvom ludovanju oštećen i nakon toga ITF je odlučio da je gotovo s praksom prijelaznog trofeja.
24sata.hr