Mađarski premijer Viktor Orban doći će u Hrvatsku početkom prosinca. Istodobno, Mađarska je povukla blokadu hrvatskog pristupa Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) koja je bila na snazi zbog nezadovoljstva Budimpešte odnosom prema MOL-u i njezinu šefu Zsoltu Hernadiju.
Po te dvije točke da se zaključiti da se normaliziraju politički odnosi između dviju država. Koji su bili prilično narušeni prvo zbog MOL-a a potom i zbog migrantske krize u vrijeme Vlade Zorana Milanovića pa je došlo i do gotovo potpunog zastoja u odnosima između dviju vlada, piše Vecernji.hr.
Surađuje i predsjednica
Orban će, doznaje se, sudjelovati na summitu Srednjoeuropske inicijative (SEI) na kraju predsjedanja RH koji će se održati 1. i 2. prosinca u Zagrebu. Riječ je o regionalnom forumu za političku, gospodarsku i kulturnu suradnju koji okuplja 18 članica, od Slovenije, Hrvatske, Slovačke, Mađarske, Poljske… do Makedonije, Albanije, Ukrajine, Bjelorusije…
Iako je riječ o summitu na kojem će sudjelovati i drugi čelnici vlada ili država, Orbanov dolazak ima posebnu dimenziju. Iako mađarski premijer svakog ljeta boravi na Jadranu, a i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović cijelo vrijeme vrlo intenzivno surađuje sa svojim mađarskim kolegom, ali i s Orbanom, službenih posjeta Hrvatskoj nije bilo od 2011.
Da se nešto pokreće u odnosima s tom državom, koja nam je posebice tijekom pregovora Hrvatske s EU bila jaka saveznica, dalo se naslutiti već rano u mandatu Andreja Plenkovića. Inače, njegovi odnosi s mađarskim kolegom su cijelo vrijeme vrlo korektni, posebice u sklopu Europske pučke stranke.
Upravo su na posljednjem kongresu EPP-a u Helsinkiju dvojica premijera nasamo razgovarala više od sat vremena. Da su odnosi korektni, vidjelo se i u neformalnom susretu ljetos kad su – za vrijeme godišnjeg odmora – popili kavu u Opatiji. Također, zna se da će na summitu Plenković i Orban imati bilateralni sastanak.
Odluka Mađarske da više ne blokira hrvatski pristup OECD-u, koju je u današnjem intervjuu za Večernji list otkrila ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić, dolazi više od godinu dana nakon što je iz Budimpešte dano crveno svjetlo na hrvatsko članstvo u toj organizaciji koja okuplja najbogatije države svijeta. Mađarska je tada kao razlog blokade navela odnos prema MOL-u i njegovu šefu Zsoltu Hernadiju. Nakon toga, Hrvatska je pokrenula diplomatsku inicijativu, i preko OECD-a te Europske komisije, ali bilateralno, da se blokada ukloni.
Unatoč tomu što je Mađarska sada dala zeleno svjetlo, Hrvatska se neće moći pridružiti OECD-u dok svoje rezerve ne ukloni i Slovenija, koja pak navodi da je razlog blokade to što Hrvatska ne primjenjuje arbitražne odluke.
Gubitak još jedne arbitraže?
Uza sve to, pred Hrvatskom je još vrlo realna opasnost da će – nakon što je glatko izgubila arbitražu s MOL-om u Švicarskoj – isto doživjeti i u arbitražnom postupku koji se vodi u Washingtonu, što bi opet značilo višemilijunske gubitke.
Vecernji.hr