Veleposlanik SAD-a u Zagrebu Robert Kohorst posjetio je Split, a tom prigodom dao je intervju za Slobodu Dalmaciju.
Između ostaloga Kohorst je rekao kako razumije to što Hrvatska pokušava zaštititi hrvatski narod u statusu jednog od tri konstitutivna naroda u BiH.
Naglasio je kako SAD-e podupire taj koncept tri konstitutivna naroda te je rekao kako BiH treba provesti reforme izbornog zakona, vodeći računa o Daytonskom sporazumu i Ustavu, i nedavnim sudskim slučajevima koji tumače zakone.
Dio intervjua koji se odnosi na BiH prenosimo u nastavku:
Podržavate li daljnje proširenje EU-a u ovom dijelu Europe, od BiH, Srbije…?
– Apsolutno. Mislim da je vrlo važno da zemlje jugoistočne Europe sudjeluju kako u EU tako i u NATO integracijama. Mislimo da im EU donosi stabilnost i prosperitet te da ohrabruje pozitivne vrijednosti u tim državama. Rekao bih da je čitav proces pridruživanja Europskoj uniji vrlo koristan za te države jer tako postaju bolja društva. Zato snažno podupiremo države koje žele postati dio Europske unije i EU da im omogući procese koji će dovesti do toga. Isto je i sa NATO-om. Rado bismo vidjeli i nove članice iz jugoistočne Europe, ali sve u svoje vrijeme. Ne možete postati članicom prije nego što ste spremni za to. Promjene u društvu i neke reforme su preduvjet za puno članstvo, i kad je riječ o pridruživanju EU-u i NATO-u.
U BiH imamo specifičnu situaciju kad je riječ o volji za pristupanjem NATO-u. Predstavnici čitavog jednog naroda, a mislim jasno na Srbe, otvoreno su protiv ulaska BiH u NATO. Vidite li to kao potencijalni problem u budućnosti kad je riječ o integraciji BiH u NATO?
– Partnerstvo BiH u NATO-u će biti dug i težak proces upravo zbog toga, jer ljudi u Republici Srpskoj nisu za pridruživanje. Ali mislim da možemo i to nadići i da možemo uvjeriti vlast u BiH, sva tri konstitutivna naroda, da je ulazak u NATO u njihovom interesu.
U BiH su nedavno održani i opći izbori. Ishod izbora za Predsjedništvo BiH izazvao je i žestoke reakcije iz Hrvatske. Premijer Plenković je kritizirao to što je većinski narod, Bošnjaci, izabrao predstavnika hrvatskog naroda. S druge strane, neki u BiH su to doživjeli kao izravno miješanje u unutarnje stvari druge države… Kako to komentirate?
– Razumijem poziciju i Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Mislim da Hrvatska pokušava zaštititi hrvatski narod u statusu jednog od tri konstitutivna naroda u BiH. Nažalost, koliko sam razumio, ustavni zakoni su pisani tako da možete imati izborne rezultate koji nekome ne odgovaraju. Pitanje je li to u duhu zakona, na to ne mogu dati odgovor. Podupiremo koncept tri konstitutivna naroda, a BiH treba provesti reforme izbornog zakona, vodeći računa o Daytonskom sporazumu i Ustavu, i nedavnim sudskim slučajevima koji tumače zakone.
Upravo zbog toga hrvatski političari u BiH danas govore o krizi. Dragan Čović, lider HDZ-a, poručuje da vlast neće moći biti formirana bez sudjelovanja HDZ-a. Brine li vas ta potencijalno krizna situacija na Balkanu?
– Vrlo smo zabrinuti za stabilnost u BiH. Željeli bismo da sve tri strane sjednu i postignu dogovor koji zadovoljava potrebe svake od njih. To je vrlo teško, ali nema lakih rješenja. Svaki od tri konstitutivna naroda mora biti spreman na kompromise, u interesu BiH. Amerika to želi ohrabriti, da svi gledaju što je najbolje za BiH, ne samo za svoj vlastiti narod, ostajući pri tom vjerni konceptu tri konstitutivna naroda.
Da, ali Hrvati se žale da danas u BiH imamo “tri naroda, ali dva entiteta”?
– To je sistem ustanovljen Daytonskim sporazumom prije 25 i više godina. Zemlja mora živjeti s tim sistemom dok ne bude revidiran. Ono što nastojimo potaknuti je da postignu kompromis i reviziju koja će zadovoljiti potrebe svih strana.