Premještanje hladne fronte i visinske doline nad zapadno Sredozemlje, dovest će do jake ciklogeneze na južnoj strani Alpa, odnosno do razvoja poznate Genovske ciklone. Genovske ciklone česte su prvenstveno u jesenjim mjesecima i poznate su po višednevnoj obilnoj kiši na Jadranu – pravi simbol jeseni.
Srijeda i četvrtak donose pretežno i djelomice sunčano vrijeme. Prolazno naoblačenje zahvatit će istok Hrvatske u srijedu u poslijepodnevnim satima uz prolaznu kišu, a malo kiše moguće je nakratko i u središnjim predjelima te gorju. Na Jadranu će se zadržati većinom sunčano vrijeme. Ponovno će ojačati bura, u unutrašnjosti sjeverozapadni vjetar. Temperature zraka neće se previše mijenjati u odnosu na trenutne vrijednosti, piše Neverin.hr.
U drugom dijelu četvrtka na Jadranu će jačati jugo, a u unutrašnjosti jugozapadnjak.
Već će približavanje ciklonalne doline sa sjeverozapada prema alpskom području dovesti do povećanja naoblake na Jadranu, osobito na sjevernom dijelu, gdje će već od sredine dana biti povremene kiše. Kiša je najizglednija na riječkom području. Do večeri prve kišne kapi moguće su i na ostatku Jadrana.
Za vikend obilna kiša
Razvoj Genovske ciklone očekuje se tijekom subote, tako da će vikend donijeti na Jadranu oblačno vrijeme s povremenom kišom, pljuskovima i grmljavinom. Kiša će posebno obilna biti na određenim lokalitetima, poput sjeveroistočne Italije i zapadne Slovenije, unutrašnjosti Istre, istočnom dijelu Istre te na riječkom području, a također i dijelovima Dalmacije i Crne Gore. Na Raspored oborina uvelike će diktirati reljefne karakteristike pojedinog područja, pošto planinske prepreke dovode do intenziviranja oborina.
Prognostički modeli lokalno očekuju i više od 300 mm kiše na spomenutim lokalitetima. Puhat će južni i jugozapadni vjetrovi, na Jadranu i jako i olujno jugo.
S druge strane, nizine u unutrašnjosti imat će znatno manje oborina, koje se očekuju uglavnom tijekom nedjelje.