Na Krivodolu, u ogradi Gabruši, nalazi se već koje stoljeće „Jelin grob“.
Po trajnoj pučkoj predaji, tu je pokopana djevojka Jela koju je neki neimenovani Turčin namjeravao silovati. Ona mu je pružila otpor, a on ju je ubio. Od trenutka njezine mučeničke smrti pa do dana današnjega njezin je grob hodočasničko mjesto kako se god ta riječ razumjela. Krajem prošle 2017. godine u župi Kruševo odlučili su Jeli i njezinu grobu posvetiti veću pozornost. Organizirano je forenzično istraživanje i ispitivanje Jelina groba, a po tome ekshumaciju.
Odmah nakon pronalaska Jelinih kostiju i ekshumacije, pristupilo se uređenju pristupna puta, prostora oko groba, izgradnji grobnice i nadgrobnog spomenika.
Pokop Jelinih zemnih ostataka i Dan Kruševa
U nedjelju 14. listopada u Kruševu će biti upriličen pokop Jelinih zemnih ostataka i proslavljen Dan Kruševa.
Svetu misu s početkom u 10 sati u kapelici krivodoskog groblja predvodit će biskup Ratko Perić.
Usmena predaja o Jelinu mučeništvu
U usmenoj predaji na Krivodolu živi neprekinuta predaja o Jelinu mučeništvu, o njezinu stradanju i grobu. S koljena na koljeno, od generacije na ge¬neraciju usmena se pučka predaja na krivodolsku „mučenicu“ blaženo i sveto prenosi. Njezin je grob narodno hodočasničko mjesto.
Nije nam poznato da je netko pisao o ovoj djevojci, svjedokinji vjere, a ne isključujemo da se možda negdje u kakvu arhivu ne nađe kakav trag njezine ovozemaljske sudbine. Kamo sreće!
Najkraći životopis glasi: Jela je ostala u usmenoj predaji u puku na Krivodolu kao kršćanska mučenica. Spominjući se njezina umorstva, predaja prenosi da su Turci iz Mostara češće u ono doba iznenada u manjim skupinama zalazili po okolnim katoličkim selima i činili različite zulume (nasilja): premlaćivali ili ubijali katolike, odvodili ih u tamnice, stoku im krali, otimali i odvodili, a djevojke i žene silovali.
Prigodom jednoga od takvih nemilih turskih upada na Krivodol Turci su zatekli Jelu kod ovaca u ogradi, danas zvanoj Gabruša. Ovce su joj sakupili da bi ih sa sobom potjerali, a Jelu pokušali silovati.
Turci su dopuštali sebi činiti što im se prohtije pa tako i silovati katoličke djevojke. Tako su pokušali i s Jelom. Iz mržnje prema Jeli i Jelinoj kršćanskoj vjeri pokušali su je obeščastiti. Nisu računali na hrabrost kršćanske djevojke koja je živjela svoju vjeru i čuvala kršćansko i djevojačko dostojanstvo. Nakon nasilničke smrti Jela je pokopana ne u groblju, nego na mjestu same mučeničke smrti, ondje gdje joj je krv prolivena. Predaja kaže: „Šest ljudi treći dan poslije mučeničke Jeline smrti otišli su i Jelu pokopali.“
Povezano s Turčinom – nasilnikom
I o Turčinu zulumćaru – nasilniku ostala je usmena predaja na Krivodolu. Predaja kaže: „Kada je Turčin Jelu u pokušaju silovanja i njezina odupiranja ubio, pokrao joj je ovce i potjerao ih u Mostar. Na putu prema Mostaru, odmah u polasku s Krivodola, ponašao se kao izvan pameti. U Ulogu je poginuo. Stao je kod vode da konja napoji. Kada je napojio konja, htio ga je zauzdati, ali kako je već bio izgubljen, nije znao kako će ga zauzdati počeo se motati oko konja. Konj ga je nogom udario, i tako je konjanik na mjestu mrtav ostao.“
Jelino prezime
Kako je Jeli, krivodolskoj mučenici čistoće, bilo prezime, ne zna se točno. Usmena predaja ne ističe njezino prezime. Ono hodočasnicima nije ni bilo bitno. Oni su išli na grob „Jeli mučenici“.
Hodočašće na Jelin grob
Na Jelin se grob običavalo i običava hodočastiti sam, sama ili u manjoj skupini. Hodočasti se nevezano uz dan nego po potrebi. Hodočaste svi, i muškarci i žene, ali su ipak češći hodočasnici bile žene koje su imale problema sa začećem, trudnoćom i rađanjem djece, napisano je na web stranici Župe Kruševo.