Predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović u intervjuu za N1 izjavio je kako je posljednji razgovor sa šefom Izaslanstva EU u BiH Larsom Gunnarom Wigemarkom “bio i pomalo neugodan”.
Izetbegović kaže da je u vezi Pelješkog mosta njegov kabinet uporno dostavljao materijale Wigemarku i EU delegaciji, ali da nikada nije dobio odgovore.
“Ja sam tražio da mi konačno da precizan odgovor na upite. Dolazili su do nas odjeci da je gospodin Lemaitre (Marc Lemaitre, generalni direktor Glavne Direkcije za regionalnu i urbanu politiku Europske komisije) uputio pismo Hrvatskoj vladi u kojoj traži da se to prethodno riješi s Bosnom i Hercegovinom, dakle pitanje granice i našeg pristupa moru, pa da se onda pristupi gradnji. Dolazile su stvari koje su obećavajuće, koje stoje na liniji zaštite naših prava. A onda se odjednom sve to prelomilo, bez odgovora Bosni i Hercegovini”, rekao je Izetbegović za N1.
Kako je rekao, postavio je nekoliko pitanja Wigemarku.
“Ja sam ga pitao: ‘Zašto vi osobno niste učinili sve što treba i dali nama konačni odgovor da znamo na čemu smo? Zašto se na takav način Europska unija odnosi prema Bosni i Hercegovini i vi osobno?'”, kazao je Izetbegović za N1.
Na upit N1 o ovom pitanju iz Izaslastva Europske unije u BiH su odgovorili:
“Komisija je pažljivo analizirala prijavu projekta koju je primila of Republlike Hrvatske za sufinanciranje mosta na Pelješcu i provjerila jesu li ispunjeni svi zahtjevi i procedure iz Uredbe o kohezijskoj politici prije nego što je projekt usvojen 7. jlipnja 2017.
Na osnovu dodatnih informacija koje je Hrvatska dostavila, Europska komisija je zaključila da ne postoje nerješeni pravni problemi sa ovim projektom kada su u pitanju unutrarnje procedure Komisije i EU.
U skladu sa člankom 77 (4) Ugovora o funkcioniranju Europske Unije (TFEU), geografska razgraničenja granica spadaju u nadležnost država članica, u skladu s međunarodnim pravom. Kako institucije EU nemaju nadležnosti u ovoj oblasti, Komisija je u duhu dobrosusjedskih odnosa s Bosnom i Hercegovinom pozvala Hrvatsku na poduzimanje svih potrebnih radnje za rješavanje eventualnih neslaganja oko demarkacije granice”, naveli su za N1 iz Press ureda Izaslanstva EU/EUSR-a u BiH.