Sveti Ilija, rodom iz Tišbe, u Sjevernom izraelskom kraljevstvu živio je i djelovao u 9. stoljeću prije Krista, u doba vladavine bezbožnog Ahaba. Zbog gospodarskih i političkih razloga Ahab je za ženu uzeo Feničanku Jezabel, a ona je sa sobom uz napredak i materijalno blagostanje donijela i svoje barbarske običaje, poganska božanstva.
Izraelski narod u luksuzu i raskoši zaboravljao je svoju vjeru u jedinoga Boga. Jahve tada progovara na usta svoga proroka Ilije, čiji se glas javlja kao grom iz vedra neba. Beskompromisan, žestok, odlučan. Strogi asket u odjeći od kože nije uzmicao ni pred kakvim izazovom, nije bježao od ljudi, a kad se sklanjao u pustinju, činio je to samo da obnovi svoje snage za borbu protiv poganskih običaja.
Sv. Ilija prorok je svetac čiji je život obilježen naizgled oprečnim, a zapravo vrlo povezanim stvarnostima: s jedne strane dubokom kontemplacijom i pustinjačkim samačkim životom predanja Bogu, a s druge strane izričitom borbenošću i aktivnom zauzetošću protiv nametanja i širenja poganske vjere, koja je, predvođena kraljem i kraljicom Ilijina vremena, progonima i ubijanjima prijetila istisnuti vjeru u pravoga Boga. U tom je smislu Ilijino vrijeme vrlo blisko današnjem, pa nam taj starozavjetni svetac, čiji se blagdan slavi 20. srpnja, itekako može biti i sada uzor i putokaz kako se boriti za očuvanje vjere i istinskih vrijednosti, a posebno u saznanju da Bog pokazuje svoju moć kada On hoće i na način na koji hoće.
U župi Čerin sv. Ilija prorok na poseban način se slavi u Donjem Malom Ograđeniku na Gradini.
Sveta misa u župnoj crkvi je kao i svako jutro u 7 sati. U Donjem Malom Ograđeniku na Gradini sveta misa je u 19 sati, a u 18:30 molimo krunicu i imate mogućnost za sakrament ispovijedi. Ove godine svetu misu će slaviti fra Bože Milić, župnik župe Sv. Petra i Pavla u Mostaru.
Iza mise je kulturno zabavni program na igralištu. Svi ste pozvani najprije na svetu misu, a tek onda na prigodni program. Molimo vas, nemojte preskočiti svetu misu, jer onda je ova proslava zaista besmislena!!!