Tijekom protekloga tjedna u Federalnom agromediteranskom zavodu u Mostaru provedeno je ocjenjivanje vina-berba 2017. god., pred komisijom za degustaciju u sastavu Dominik Kolovrat-voditelj degustacije, Nela Medić, Tihomir Prusina, Ante Grubišić, Mladen Gašpar i Marijo Leko.
Komisija je ocijenila 78 uzoraka vina, od čega 35 uzoraka bijelih vina, 2 uzorka roze vina i 41 uzorak crvenih vina.
Ocjenjivanje je provedeno u Dvorani za degustaciju FAZ-a Mostar, po OIV metodi 100 pozitivnih bodova.
KRITERIJ OCJENJIVANJA I OZNAKE DIPLOMA/NAGRADA:
- Š- šampion ocjenjivanja (najbolje ukupno ocijenjeno vino)
- 90 – 100 bodova = veliko zlato (VZ)
- 85 – 89,99 bodova = zlato (Z)
- 80 – 84,99 = srebro (S)
- 75 – 79,99 = bronca (B)
- 60 – 74,99 = priznanje za sudjelovanje (P)
U kategoriji bijelih vina najbolje ukupno ocijenjeno vino (Š) i (VZ) je „ŽILAVKA charisma“ proizvođača Hercegovina produkt d.o.o.
13 vina je u kategoriji „zlato (Z)“, 8 vina je u kategoriji srebro (S), 6 vina je u kategoriji bronca (B) i 7 vina je u kategoriji priznanje za sudjelovanje (P).
U kategoriji crvenih vina najbolje ocjenjeno vino (Z) je „Blatina carsus“ proizvođača „Vinarija Škegro“.
24 vina su u kategoriji zlato (Z), 9 vina je u kategoriji srebro (S), 6 vina je u kategoriji bronca (B) i 2 vina su u kategoriji priznanje za sudjelovanje (P).
Konačno, 2 ružičasta vina su u kategoriji srebro i bronca.
Zaključak komisije:
Crvena vina berbe 2017. god. pokazala su izvanrednu kvalitetu, vrlo dobar potencijal, izuzetno lijepe nijanse boje, izraženu punoću, aromu i druge odlike temeljem kojih možemo zaključiti da će 2017. god. biti vrlo dobra vinarska godina.
58% dostavljenih uzoraka u kategoriji zlata govori u prilog toj činjenici.
Bijela vina berbe 2017. god. pokazala su općenito nešto nižu kvalitetu u odnosu na crvena vina premda je najbolje ocjenjeno vino upravo bijelo vino. U grupi bijelih vina nešto je veći broj vina koja se tehnološki moraju doraditi i/ili spasiti (20%).
Ove činjenice sugeriraju da u grupi bijelih vina ima prostora za poboljšanje tehnološkog postupka proizvodnje vina od kvalitativnog sastava grožđa do pojedinih tehnoloških postupaka (maceracija, hladno vrenje, uporaba enoloških sredstava, pretoci, filtracija i dr.), posebice kod tzv. malih proizvođača, hobista i sl.
Također, i u grupi ružičastih vina postoji prostor za napredak u tehnološkom procesu proizvodnje.
Poziv vinarima
Pozivamo sve vlasnike vina da se pozivom na broj: 036 327-944 (Dominik Kolovrat) pobliže interesiraju o svom vinu, ostvarenom broju bodova i dr.
Vinarima koji imaju e-mail podatke ćemo dostaviti elektronskim putem, priopćeno je iz Federalnog agromediteranskog zavoda Mostar.