U posljednjih 40 godina prepolovio se broj Hrvata koji sklapaju brak u crkvi. Oni koji se i odluče na sakrament ženidbe to čine sve stariji i stariji, a oko 200 tisuća djece u Hrvatskoj već je opterećeno rastavama roditelja.
Tek svaki drugi par vjenča se u crkvi, upozoravalo se na tjednu braka u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji. Što je tome uzrok?
“Brak se danas shvaća manje ozbiljno, a i lakše se razvesti ukoliko nisi vjenčan u crkvi”, smatra Marta.
“Vremena se mijenjaju, ljudi su obrazovaniji, manje idu u crkvu”, smatra Andro.
Svećenik Krpić ističe kako se na popisu stanovništva lako deklarirati katolikom, ali kada treba to pokazati u praksi, onda nastaju problemi.
“Od velikog broja vjernika možda bude 15 do 20 posto onih koji su doista praktikanti te vjere. Drugi pomalo sebi uređuju kako im paše”, govori svećenik u župi Duha Svetoga, Josip Krpić.
Crkva upozorava i da se sve kasnije stupa u brak, žene u prosjeku s 28 godina, a muškarci čak s 31-om .A da i brak ne ide baš tako lako, svjedoči podatak da u Hrvatskoj svaki treći završi razvodom.
Sociolog Zrinščak ističe kako se odnos prema religiji promijenio.
“Ona je u 90-ima imala puno snažniji utjecaj u smislu etničkoga, nacionalnog identiteta, sada malo pomalo dolazi do neke diferencijacije, a naravno na katoličkoj crkvi je onda da ide u korak s time ili da sama pronalazi odgovore na pitanja koje nameću ti procesi”, govori sociolog religije, Siniša Zrinščak.
Hrvatski trend pokazuje kako bi ckva mogla imati sve manje posla.