Putem specijalizirane baze podataka, preko koje velikim investitorima nudi projekte za ulaganje širom svijeta, vlada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) ove godine promovira i pet projekata iz BiH, vrijednih oko 800 mil USD ili 1,2 mlrd KM.
Radi se o bazi podataka Državnog tajništva SAD-a o poslovnim informacijama (BIDS), u kojoj su ukratko predstavljeni određeni projekti skoro svih država svijeta, a koji bi mogli biti zanimljivi američkim investitorima, prenosi ekapija.com.
Tako se iz BiH ove godine našlo pet projekta: dionica autoceste na Koridoru 5C Jahovac-Rudanka, eksploatacija nafte, privatizacija Terminala u Pločama, koncesija na Rudnik boksita u Unsko-sanskoj županiji te širenje kapaciteta zračne luke u Banjaluci.
Uz svaki od njih navedne su detaljne informacije i kontakt osobe. Tako se za dionicu Jahovac-Rudanka navodi kako je vrijednost projekta procijenjena na 79,5 mil USD. Dodaje se da je ova dionica dio međunarodnog Koridora Vc koji treba prolaziti kroz cijelu BiH te je kao takav važan za gospodarstvo države.
Što se tiče eksploatacije nafte, navedeno je kako se radi o području Dinarida, za koje postoje analize da je bogato naftom. Ovo je ujedno i najskuplji projekt ponuđen investitorima, a procijenjena vrijednost je 700 mil USD ili 1,09 mlrd KM.
Kada je u pitanju naftni terminal u Pločama, na stranici se navodi da je Vlada FBiH kontaktirala američke kompanije koje bi mogle biti zainteresirane za privatizaciju. Kako se navodi, kapacitet terminala je 82.000 tona, dok se zajedno sa sedam terminala kapacitet širi na 318.000 tona. Također se inaglašava kako još nije procijenjena vrijednost investicije.
Američka vlada nudi i koncesiju na oko 29 hektara pošumljene zemlje u USŽ koja bi trajala 20 godina. Onaj tko uzme ovu koncesiju ima pravo prodaje 20.000 tona boksita koji se nalazi na ovom području. Procijenjena vrijednost je 300.000 USD.
Procijenjena vrijednost ulaganja u Zračnu luku u Banjaluci iznosi 4 mil USD. Kako se navodi, Vlada RS želi povećati putničke, ali i kargo kapacitete. Navodi se da se s ove zračne luke izvozi i meso u Tursku, kao i podatak da je od prosinca 2014. izvezeno 4.500 tona mesa.
Što se tiče zemalja u okruženju, iz Srbije se promovira pet projekata, a iz Crne Gore tri. Zanimljivo je da nema projekata iz Hrvatske i Makedonije.