Krijumčarenje migranata postaje unosnije, a po mišljenju krijumčara i manje rizičan kriminal, jer se za prebacivanje migranata npr. od Bileće do Mostara naplaćuje minimalno 100 eura po osobi.
U tom krijumčarenju migranti često budu prevareni ili čak opljačkani, što je teško dokazivo.
Prema sadašnjim pokazateljima, ovaj trend korištenja teritorija BiH za kretanje migranata prema državama EU i zapadne Europe će se nastaviti i u 2018. godini, te je na vlastima BiH da u što skorije vrijeme naprave adekvatne multisektoralne planove i mjere na suzbijanju ove pojave – kaže u razgovoru za Fenu direktorica CDI Global Analitika Anesa Agović.
U Godišnjoj analizi sigurnosnih događanja u BiH, iz perspektive civilnog društva, a koju je uradio CDI Global Analitika, dan je osvrt na aktualne društvene pojave koje su utjecale u 2017. i koje mogu u ovoj i narednim godinama utjecati na sigurnosnu situaciju u BiH. U tom kontekstu je i urbana sigurnost koju ugrožavaju huliganizam, obiteljsko i maloljetničko nasilje, te razni oblici kriminaliteta kao što su organizirani kriminal, i trgovina ljudima.
Sagledavajući izvještaje nadležnih policijskih agencija i međunarodnih organizacija koje prate ova pitanja, evidentno je da ima još dosta prostora za unapređenje rada sigurnosnih struktura, a nema dovoljno suradnje između lokalne zajednice i policije, ocjena je CDI Global Analitika iz Sarajeva.