Komentirajući zahtjeve uposlenika u zdravstvu HNŽ i najavu generalnog štrajka, dr. sc. Nevenko Herceg, predsjednik Vlade još jednom je podsjetio kako je riječ o vrlo složenom pravnom i financijskom izazovu za čije rješavanje je, pored Vlade HNŽ i Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi, potrebno uključiti sve relevantne čimbenike.
Prvenstveno se to odnosi na Skupštinu HNŽ, Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ, predstavnike osnivača (općine i Grad Mostar), menadžment bolničkih i zdravstvenih ustanova u HNŽ, odnosno bolnica i domova zdravlja, kao i druge suosnivače: vlade Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske županije i njihove zavode zdravstvenog osiguranja, te Vladu Federacije BiH, kako bi zajedničkim snagama pristupili rješavanju svih otvorenih pitanja.
„Kada je u pitanju sustav zdravstva u HNŽ, činjenica je kako u njemu postoji više osnivača, suosnivača, a time i poslodavaca – negdje je to jedinica lokalne samouprave, negdje jedna, negdje više županija, a negdje Federacija. Iz toga se jasno zaključuje kako je Vlada HNŽ samo jedan od poslodavaca. Stoga je u proces razgovora potrebno uključiti sve njih jer nitko pojedinačno ne može stvarati i preuzimati financijske obveze koje bi nametnuo drugima jer bi to moglo dovesti do dodatnih poteškoća u funkcioniranju sustava.
Poznato je kako je financijski okvir u HNŽ za zdravstvo za ovu godinu oko 133 milijuna KM i u sklopu toga iznosa jedino možemo voditi daljnje razgovore. Zahtjevi sindikata mogu biti razmatrani samo u tom okviru i to racionaliziranjem poslovanja i harmoniziranjem primanja“, kazao je predsjednik Herceg dodavši i to kako će pitanja iz područja zdravstva koja se odnose na Vladu HNŽ biti rješavana u sklopu resornog Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi, priopćeno je.