Prema pisanju portala Klix.ba Hrvatski narodni sabor (HNS) neće se protiviti ukoliko predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara odluči raspustiti Parlament FBiH, potvrđeno je za ovaj portal.
Na zadnjoj sjednici HNS-a analizirana je aktualna politička situacija u Federaciji BiH. U tom kontekstu vođena je rasprava i o rada entitetskog organa zakonodavne vlasti koji nije uspio do 1. siječnja 2018. godine usvojiti proračun za 2018. godine.
HNS je raspravljao i o odredbi Ustava Federacije BiH koji je predsjedniku FBiH Marinku Čavari (HDZ BiH) dao mogućnost da raspusti oba doma Parlamenta FBiH ukoliko ne uspiju usvojiti proračun entiteta prije početka budžetske godine.
Kako je potvrdio član predsjedništva HNS-a Mario Karamatić HNS je stava da Čavara sam treba donijeti odluku o raspuštanju Parlamenta Federacije BiH ukoliko to želi, odnosno ukoliko smatra da će na taj način biti odblokirani procesi. Karamatić je rekao da zaključak HNS-a ne bi nazvao “zelenim svjetlom”.
“Bila je rasprava na Predsjedništvu HNS-a. Čavara će postupiti po zakonu i kako on misli da treba postupiti. Dakle, nema nametanja odluka. On prati stanje i sam će procijeniti što je najbolje u ovom trenutku”, rekao je Karamatić.
Na pitanje da li je HNS za ili protiv raspuštanja Parlamenta FBiH, Karamatić je kazao da nije ni “protiv”, ali nije ni “za”, odnosno da je Čavara najupućeniji u političku situaciju.
“Vidjet ćemo što će se dalje dogoditi”, zaključio je Karamatić.
Šef izvršne vlasti u FBiH za odluku o raspuštanju Parlamenta FBiH ne treba tražiti suglasnost potpredsjednika iz reda srpskog i bošnjačkog naroda, odnosna Milana Dunovića (DF) i Melike Mahmutbegović (SDA).
Odredba Ustava FBiH
Oporbene stranke ranije su upozorile kako u slučaju da dođe do “najcrnjeg scenarija”, odnosno raspuštanja oba doma Parlamenta FBiH, sjednice domova ne bi se sazivale i tijelo zakonodavne vlasti ne bi uopće radilo, odnosno postojao bi samo virtualno.
Raspuštanje parlamenta sa stajališta izbornog zakonodavstva ne bi predstavljalo ništa s obzirom na to da u BiH ne postoji institut izvanrednih izbora. Praktično ukidanje zakonodavne vlasti izazvalo bi institucionalnu krizu do implementacije rezultata izbora 2018. godine.
Stranke okupljene oko HNS-a posebno su nezadovoljne stanjem u BiH nakon najave Željka Komšića da će se ponovo kandidirati za člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda.
HDZ BiH je već duže vrijeme upozoravao kako su izmjene Izbornog zakona BiH prioritet za političke stranke koje slove za subjekte koji zastupaju interese hrvatskog naroda u našoj zemlji. Aktualni član Predsjedništva BiH Dragan Čović žestoko se protivi mogućnosti da bošnjački birači ponovo Hrvatima izaberu Komšića za člana Predsjedništva BiH.