Točno pet godina otkako je u prosincu 2012. uz veliku pompu objavljen, Registar hrvatskih branitelja uklonjen je s interneta.
Kako doznaje Večernji List u resornom ministarstvu, stupanjem na snagu novog Zakona o hrvatskim braniteljima 14. prosinca Registar mijenja naziv u Evidenciju hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, koja više nije javna, odnosno od sada će “služiti javno-pravnim tijelima u postupcima kod ostvarivanja prava hrvatskih branitelja”.
Broj branitelja s kojim Registar postaje prošlost, odnosno prerasta u Evidenciju koja će služiti isključivo u službene svrhe, na današnji je dan 505.694, a od tog broja njih 440 tisuća još je živućih. Ministar Tomo Medved kazao je da javni registar nije ispunio svoju svrhu te da branitelji od toga nisu imali ništa jer i dalje za dokazivanje statusa moraju ići po potvrde u županijske urede državne uprave.
– Želimo omogućiti lakše ostvarivanje statusnih pitanja – kaže ministar Medved.
Inače, pri objavi tadašnji ministar Predrag Matić ocijenio je Registar, u kojemu je tada bilo 489 tisuća imena, kao “najčasniji popis u hrvatskoj povijesti”. Objavom Registra javnosti su u elektroničkom obliku postali dostupni ime i prezime branitelja, ime jednog roditelja, godina i mjesto rođenja, ukupan broj dana sudjelovanja u Domovinskom ratu, pripadnost borbenom ili neborbenom sektoru prikazana po broju dana te pripadnost MUP-u, odnosno MORH-u. U prve tri godine objave podneseno je 2449 anonimnih prijava zbog navodnih lažnih statusa. Pri donošenju novog zakona, oporba je u Saboru nedavno upozorila da će se uklanjanjem Registra prikriti broj “novih PTSP-ovaca”, “novih logoraša”, “novih zahtjeva za priznavanje statusa ratnog vojnog invalida”.