­
Susret Predsjednice s članovima drugog saziva Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske - Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
Srijeda, 14 svibnja, 2025
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov
No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov
No Result
View All Result
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
No Result
View All Result
Home VIJESTI POLITIKA

Susret Predsjednice s članovima drugog saziva Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske

19. prosinca 2017.
in POLITIKA
0
Susret Predsjednice s članovima drugog saziva Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović primila je članove drugog saziva Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske 2017.-2020.

U odnosu prema Hrvatima izvan Hrvatske brojna pitanja traže “žurno političko i zakonodavno djelovanje”, poput olakšavanja glasovanja, stjecanja državljanstva i povratka u Hrvatsku te poslovnog povezivanja, u obraćanju je istaknula predsjednica Grabar-Kitarović.

Predsjednica je čestitala članovima novog Savjeta na izboru te ih pozvala na daljnje intenziviranje rada kako bi povezali Hrvatsku i Hrvate koji žive izvan nje, kako je kazala, u “zajedničkom hodu prema cilju koji sam nazvala globalnom Hrvatskom”.

“Na žalost nakon završetka Domovinskog rata Hrvati izvan Republike Hrvatske neopravdano su stavljeni na rub političkog, gospodarskog i kulturnog interesa hrvatske države”, ustvrdila je Predsjednica u obraćanju članovima Savjeta  i ocijenila da je “ta pogrešna politika u velikoj mjeri naškodila našim državnim i nacionalnim interesima”.

Dodala je kako danas ima pomaka u odnosu spram Hrvata u inozemstvu, ali da je to tek početak velikog posla s obzirom na brojnost tema koje traže “žurno političko i zakonodavno djelovanje”.

Predsjednica Grabar-Kitarović je istaknula kako treba što prije riješiti olakšanje procedure za stjecanje hrvatskog državljanstva, omogućavanje dopisnog glasovanja i povećanje broja biračkih mjesta u inozemstvu, te unaprjeđenje sustava hrvatskih škola i učenja hrvatskog jezika i kulture u inozemstvu i stipendiranje dolaska mladih Hrvata u Hrvatsku na školovanje.

Predsjednica je kazala kako za posjeta Hrvatima u iseljeništvu često čuje primjedbe da država Hrvatska nema zadovoljavajuću politiku prihvata Hrvata koji bi se željeli vratiti i naseliti u Hrvatskoj. To bi trebao biti strateški dio politike prema Hrvatima u svijetu te u tom segmentu treba najviše poraditi, ocijenila je.

Kazala je kako bi voljela da se “intenzivnije i s jasnim ciljevima” otvore pitanje ulaganja i poslovnog povezivanja te zaključila kako, osim toga, “treba napokon otvoreno i ambiciozno otvoriti pitanje povratka, odnosno naseljavanja Hrvata iz svijeta u Hrvatsku”.

“Ne smijemo više dopustiti da nove generacije mladih koje imaju želju vratiti se nailaze na obeshrabrujuće zapreke kojima se njihov rad i postignuća ne priznaju, a želje za povratkom ignorira”, kazala je Predsjednica i napomenula kako u tom pogledu očekuje žurnu izgradnju novog strukturnog i zakonskog okvira i sustavnu razradu ekonomskih i drugih mjera kojima će se to omogućiti.

“Kada je riječ o Hrvatima u Bosni i Hercegovini, tu je otvoren poseban set pitanja, i ovom ću prigodom naglasiti kako je državni i nacionalni interes da Hrvati u Bosni i Hercegovini opstanu i žive kao ravnopravan i konstitutivan narod”, kazala je predsjednica Grabar-Kitarović te ponovila poruku Hrvatima u Bosni i Hercegovini “Hrvatska je s vama” koju je uputila na ranijem susretu s Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

Zajedništvo Hrvata u Hrvatskoj i Hrvata izvan Domovine bilo je “ključno za uspjeh stvaranja neovisne Hrvatske i njene obrane u Domovinskom ratu”, kazala je Predsjednica  napomenuvši kako je prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman tu politiku počeo graditi još šezdesetih godina.

Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske, Zvonko Milas predstavio je sastav novog  Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Hrvatske 2017.-2020.

Članovi Savjeta iz redova pripadnika Hrvata izvan Hrvatske predstavnici su udruga, organizacija i institucija hrvatskih zajednica. To su osobe koje su uvažene u sredinama u kojima žive, angažirane na očuvanju i jačanju hrvatskog identiteta svojih zajednica i na unapređenju odnosa s Domovinom. Imenovani su na prijedlog hrvatskih zajednica iz država iz kojih dolaze, na mandat od četiri godine i volonteri su.

Predsjednik novog Savjeta je Ivan Grbešić, pripadnik druge generacije hrvatskih iseljenika u Kanadi, a četvero potpredsjednika savjeta dolazi iz Bosne i Hercegovine, Mađarske, Švicarske i Australije, priopćeno je iz Ureda Predsjednice.

Next Post
Seniori Karate kluba Hercegovina-Zagreb obranili naslov prvaka Hrvatske

Seniori Karate kluba Hercegovina-Zagreb obranili naslov prvaka Hrvatske

Za svakog stranog gosta morate platiti 10 KM pristojbe i prijaviti njegov boravak u nadležnu policijsku postaju

Porezna uprava BiH ne može stati u kraj divljem unajmljivanju stanova

Please login to join discussion

Najnovije vijesti

  • ECB: Povlače se pojedine novčanice od 50 eura
  • Grčku pogodio jak potres
  • MUP HNŽ : Plan radarskih kontrola za svibanj 2025.
  • Nogometašice ŽNK Brotnjo upisale vrijednu pobjedu u uzbudljivoj utakmici protiv ŽNK Sloga
  • HP Mostar: Kristal mineral Zepter Quartz na poštanskim markama
  • Sjećanje na poginule branitelje Brotnja: Ivan (Jozo) Milićević
  • Kreditna linija za rješavanje stambenog pitanja mladih postaje operativna: Ministar Kraljević i predsjednik Uprave Union banke potpisali ugovor
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina

© 2008 - 2024 Brotnjo.info | Kontaktirajte nas marketing@brotnjo.info

Zapratite nas

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov

© 2008 - 2024 Brotnjo.info | Kontaktirajte nas marketing@brotnjo.info