Pet dana nakon željezničke nesreće kod Čapljine, u kojoj je skupocjeni Talgo vlak udario u kamen i izletio s tračnica, zbog čega je lokomotiva završila u Neretvi, konačno je uspostavljena linija na relaciji Sarajevo – Čapljina.
Iz „Željeznica FBiH“ navode kako je istraga o okolnostima nesreće u kojoj je ozlijede zadobio strojovođa još u tijeku te da će se nakon toga znati visina štete koju je pretrpjelo ovo poduzeće.
Radi se o vlakovima koji su kupljeni za 132 milijuna maraka, a samo jedno staklo na ovom vlaku košta i do nekoliko tisuća KM.
Dok iz ŽFBiH provode istragu, dokumenti „ Dnevnog Avaza“ pokazali su kako je isključivi krivac za nesreću upravo rukovodstvo ove državne tvrtke, koje je još u listopadu 2016. zabranilo obavezne preglede pruge na ovoj dionici, točnije tzv. lagane vožnje, koje su obavezne na ovoj ruti zbog kritičnih mjesta, prije svega Bradinske rampe.
Pokazuje to o žurni dopis građevinskog inženjera Ramiza Korića, koji je radio preglede pruge, upućen Upravi ŽFBiH i rukovodstvu područja infrastrukture (PI) Mostar, ali i Upravi Grada Mostara, od 14. lipnja ove godine.
U svom dopisu Korić upozorava da su lagane vožnje ukinute, a da na njima ništa nije rađeno niti su vršene bilo kakve sanacije. Korić je naveo kako mu je upućen dopis direktora PI Himze Kovačevića u kojem mu se zabranjuje pregled jer „je pruga pregledana i za to nema potrebe“.
Stručna analiza
Korić, nakon stručne analize izostavljenih laganih vožnji, kako se navodi u dopisu, zatražio je da se hitno ispravi ova greška, jer smatra kako je „ovim činom ugrožena željeznička sigurnost prometa i izravno dovedeni u pitanje životi putnika“.
Sličan dopis uputio je i Dario Knezović, šef Radne jedinice za održavanje pruga Mostar, koji Kovačevića upozorava na obvezan pregled pruge mjernim kolima i kako na određenim lokacijama uopće nije vršena sanacija kosina.
Zataškana nesreća u Konjicu
Uprava „Željeznica FBiH“ nedavno je od javnosti zataškala informaciju da je došlo do iskakanja putničkog vlaka na relaciji Sarajevo – Konjic, što potvrđuju i fotografije koje su u posjedu Avaza. No, o tome se iz Uprave ŽFBiH nikad nisu oglasili. Do iskakanja vlaka došlo je deset dana prije nesreće u Čapljini, a riječ je također o južnim dijelu pruge, za koju se tvrdi da je u katastrofalnom stanju.