Otkako je SKB Mostar potpisao ugovor sa Saudijskim fondom o izgradnji nove Klinike za dječje bolesti počeli su napadi na tu instituciju.
Prvo je u središte pozornosti došlo revizorsko izvješće o poslovanju bolnice te su izneseni podaci koje je ravnatelj SKB-a Mostar prof. dr. sc. Ante Kvesić objavio još prije nekoliko godina. Ovoga tjedna mostarska bolnica optužena je kako radi s neispravnim uređajima, što je unijelo veliki nemir među pacijente.
Optužbe je iznijela tvrtka Verlab koja se bavi inspekcijskim mjerilima u zdravstvu. Naravno, nije dugo trebalo čekati na reakciju iz mostarske bolnice.
Isključiti pola uređaja
– Iznijeli su konstrukciju kako ne radimo po zakonu jer nemamo pečat Verlaba?! Toga treba u BiH zbog barem 30 rendgenskih uređaja koji su stariji od 40 godina. A zakon nalaže da može raditi do sedam godina. Verlab bi trebao u KCU Sarajevo isključiti barem pola uređaja, a kod nas i više. Hoćemo li to raditi? Ovdje je netko našao ili napravio rupu u zakonu te se registrirao da udara pečate. Naše stručne službe istraživale su kako je nastao Verlab. Vijeće, kojeg više nema, donijelo je odluku o osnivanju takvih poduzeća, a čovjek koji je bio u Vijeću postao je direktor Verlaba. Treba li još nekome objasniti što se tu događa – izjavio je jučer za Večernji list ravnatelj Kvesić.
Ističe kako su sve uređaje u SKB Mostar servisirali ovlašteni servisi te kako su samo oni jamac ispravnosti rada.
– Što mi imamo od toga kada Verlab stavi naljepnicu da je oprema ispravna. Kada dođu iz Siemensa i kažu da je uređaj ispravan, to je jamstvo sigurnosti. Isto je i s ostalim proizvođačima. Verlab je agencija koja pogleda uređaj, kaže da je dobar i stavi naljepnicu. I mi kao radimo po zakonu. I onda vam uzmu puno novca. Koliko je meni poznato, riječ je o 300.000 maraka harača godišnje. Da, to je harač i nema nikakve logike da to plaćamo. Po takvoj konstataciji trebalo bi zatvoriti sve bolnice u Njemačkoj, Austriji, Francuskoj, skandinavskim zemljama… Nekome se učinilo da ovdje postoji hrpa novca i da će uzeti dio tih sredstava ako nam bude pečatirao uređaje. I to je cijela priča – zaključio je Kvesić.
Stav Verlaba
Iz Verlaba su za Večernji list rekli kako je zakonom definirano da uređaje mora verificirati jedanput godišnje imenovani laboratorij Instituta za mjeriteljstvo BiH. – S obzirom na to da navedene zdravstvene ustanove nikad, od stupanja na snagu navedenog zakona, nisu izvršile verifikaciju svojih mjerila, jasno je kako je njihova oprema iz zakonskog mjeriteljstva neispravna te da su upitne sve njihove dijagnoze i tretmani pruženi u prethodnom razdoblju pacijentima – poručuju iz Verlaba. –
Kako bi javnosti bilo jasnije, isti Zakon o mjeriteljstvu tretira i obvezan tehnički pregled vozila. Bez obavljenog tehničkog pregleda vozila u ovlaštenom tehničkom centru ne možete izvršiti registraciju vozila. Vaše vozilo, ako nije registrirano, smatra se neispravnim i ne smije se upotrebljavati. Isto je i s medicinskim uređajima iz zakonskog mjeriteljstva – dodaju iz Verlaba. Inače, cijena verifikacije jednog uređaja kreće se od 120 do 360 KM, ovisno o tome o kojem je uređaju riječ. Ta će priča sigurno imati još nastavaka.