Englezi su se prije četiri godine bojali da bi mogli izgubiti dvije milijarde funti ukoliko promaše Svjetsko prvenstvo u Brazilu.
U Bosni i Hercegovini je jako teško doći do tako preciznih podataka kakve imaju pedantni Otočani, ali i gubici zbog novog neuspjeha u kvalifikacijama za veliko takmičenje sigurno se mjere u desetcima milijuna KM.
Neuspjeh nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine, jedine reprezentacije od svih bh.reprezentacija u timskim sportovima koja sigurno profitira odlaskom na veliko natjecanje, odrazit će se i na bosanskohercegovačku ekonomiju, piše Klix.
Može se reći da ne možete izgubiti ono što niste ni imali, odnosno da reprezentacija BiH koja je samo jednom sudjelovala na velikom tnatjecanju i nije navikla na prihode i ekonomske dobitke zbog odlazaka na najveće smotre te da je neuspjeh u ovim kvalifikacijama više normalna pojava nego izuzetak, ali pojam oportunističkog troška koji se koristi u ekonomiji kazuje kako je BiH itetkako u gubitku. Posebno kada se u obzir uzmemu realne šanse za plasmanom u na prvenstvo u Rusiju.
Savez je mogao uprihoditi minimalno 12 milijuna dolara
FIFA još uvijek nije službeno objavila podatke o nagradama za sve reprezentacije koje izbore plasman u Rusiju, ali strani mediji navode da će fond za nagrade biti povećan za 12 posto u odnosu na fond za Svjetsko prvenstvo u Brazilu.
Tada je, ovisno o uspjehu, podijeljeno ukupno 358 milijuna dolara svim reprezentacijama koje su nastupile u Brazilu. Ovaj put se očekuje da će se podijeliti ukupno 400 milijuna dolara pri čemu će svaka reprezentacija dobiti dva milijuna dolara zbog samog plasmana, a onda i dodatnih osam milijuna dolara nakon grupne faze. Dakle, reprezentacija koja ispadne u grupnoj fazi Svjetskog prvenstva dobit će ukupno 10 milijuna dolara.
Kada se tome dodaju sve moguće sponzorske ugovore onda je iznos mogućih prihoda mnogo veći.
NS BiH je u 2014. godini uprihodio čak 31,5 milijuna KM zbog plasmana na Svjetsko prvebnstvo, dok su prihodi u 2015. godini iznosili 26,5 milijuna KM. Planirani prihodi za 2016. godinu u kojoj BiH nije igrala Europsko prvenstvo iznosili su 17,7 milijuna KM. Jasno se vidi kolika je razlika napravljena u 2014. godini (Svjetsko prvenstvo u Brazilu) u odnosu na 2016. godinu (Euro), odnosno u godini kada je BiH igrala i godini kada je propustila veliko natjecanje. Matematika kaže da razlika iznosi 13,8 milijuna KM, piše Klix.ba.