Turistička sezona u Hercegovačko-neretvanskoj županiji bila najbolja u novijoj povijesti i za oko pet posto bolja od prethodne, rekao je za Dnevnik.ba Andrija Krešić, ravnatelj Turističke zajednice HNŽ-a.
Precizne podatke o broju turista koji su ove godine posjetili HNŽ ili o broju ostvarenih noćenja je jako teško reći jer takvi podatci u suštini i ne postoje, no u Turističkoj zajednici procjenjuju kako je kroz županiju tijekom ove godine prošlo oko dva milijuna turista.
„Sustav praćenja broja turista jednostavno ne funkcionira i mi nemamo nikakve dokaze za izrečene brojke. Stoga molim da se ovo shvati kao procjena a nikako kao precizan podatak. Unatoč svim naporima, sustav registracije turista nije zaživio“, rekao je Krešić.
Ipak, kroz kontakte s hotelijerima, ugostiteljima i privatnim iznajmljivačima smještaja, Turistička zajednica je došla do okvirnih podataka koji govore kako je ova turistička sezona u HNŽ-u najbolja u novije vrijeme.
„Ne samo da smo imali dobru sezonu, nego je i predsezona bila iznimno dobra, a i sad u postsezoni u HNŽ-u boravi jako veliki broj turista. Postsezonom su posebno zadovoljni u Neumu gdje tradicionalno u rujnu i listopadu borave umirovljenici iz europskih zemalja, najviše Njemačke, Poljske i Češke“, istaknuo je Krešić te dodao kako gosti iz Neuma redovito idu na izlete u Mostar i druga mjesta u županiji.
Naglasio je i kako svako mjesto u HNŽ-u tijekom ljetne sezone ima bar po jednu kulturno-turističku manifestaciju koju sufinancira i Turistička zajednica.
„Sve to pozitivno utječe na broj turista koji nas posjete“, rekao je.
U Mostaru i Neumu je tako ovog ljeta održano nekoliko vrlo uspješnih glazbenih festivala, u Čitluku Dani berbe grožđa, Susreti mladih u Međugorju, u Čapljini tradicionalni ljetni karneval…
Krešić, pak, ističe kako su turisti koji posjećuju HNŽ karakteristični po tom što se ne zadržavaju predugo. Uglavnom je riječ o izletnicima koji se zadrže jedan do tri dana.
„No, zato nema države svijeta iz koje nemamo goste. U Neumu imamo pola domaćih a pola stranih gostiju među kojima dominiraju Poljaci, Česi, Mađari i Slovaci. Sad u postsezoni u Neumu imamo puno Nijemaca i Francuza. U Međugorju tradicionalno najviše borave Talijani. No, njihov broj se u zadnjih nekoliko godina smanjuje, ali zato imamo porast hodočasnika iz Poljske. Struktura gostiju u Mostaru je prilično slična onoj iz Međugorja. Zapravo riječ o manje-više istim gostima“, pojasnio je.
HNŽ sve više posjećuju i turisti iz dalekih azijskih zemalja, najviše iz Kine, Japana i Južne Koreje.
„Azijci su specifični po tom što oni za sedam ili deset dana obiđu gotovo cijelu bivšu Jugoslaviju. Jednu ili dvije noći prenoće na području HNŽ-a, najčešće u Neumu. Oni vole vidjeti što više različitih mjesta u malo vremena“, zaključio je Krešić.