­
Ovo je 25 činjenica o Hrvatskoj koje niste znali - Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
Srijeda, 14 svibnja, 2025
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov
No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov
No Result
View All Result
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina
No Result
View All Result
Home ZANIMLJIVOSTI

Ovo je 25 činjenica o Hrvatskoj koje niste znali

25. kolovoza 2017.
in ZANIMLJIVOSTI
0
Ovo je 25 činjenica o Hrvatskoj koje niste znali

Iako među nama ima onih koji dobro poznaju svoj zavičaj i običaje Hrvata, uvijek se nađe pokoja zanimljivost za koju jednostavno nismo znali niti čuli.

Kako to obično biva, baš takve zanimljivosti zaintrigiraju strance, pa je tako Slavorum.org objavio 25 činjenica o Hrvatskoj.

Slavorum se inače predstavlja kao portal za ‘promicanje slavenske kulture, povijesti, tradicije, mitologije, stil života i turističke destinacije za sve ljude koji su zainteresirani za naše načine.’

„Svi koji su već posjetili Hrvatsku zasigurno su se zaljubili u nju, njihovu kulturu, hranu, obale i svi volimo godišnji odmor provesti upravo u Hrvatskoj“, započeli su svoje viđenje Lijepe naše.

„No, postoji puno zanimljivih činjenica o toj zemlji za koje niste znali, zar ne? Odlučili smo sastaviti ovaj popis da provjerite svoje znanje, a vi u komentarima napišite što ste znali, a za što ste prvi put čuli“, pozivaju autori, a mi se pridružujemo tim pozivom našim čitateljima.

Evo popisa:

1. DALMATINERI – Hrvatska je zemlja iz koje dolazi poznata pasmina dalmatiner, a ime su dobili po, pogađate, Dalmaciji.

2. DUBROVNIK – Ovaj grad je stoljećima poznat. Engleski pjesnik Lord Byron Stari grad je nazvao „perlom Jadrana“, a i danas ga mnogi tako nazivaju.

3. PISMO – Hrvatska je zemlja iz koje potječe najstarije slavensko pismo.

4. OTOCI – Hrvatska ima čak 1246 otoka, otočića i morskih uvala među kojima je zadovoljstvo ploviti.

5. GAME OF THRONES – King’s Landing iz vaše omiljene serije u stvarnosti je hrvatski Dubrovnik.

6. KUNA – Hrvatska nacionalna valuta naziv nosi po životinji kuni, jer su prije krzno ove životinje trgovci koristili kao valutu razmjene za drugu robu.

7. HRVATI I NA MJESECU – Na Mjesecu su krateri dobili nazive po Andriji Mohorovičiću, geofizičaru, koji je 1892. otkrio sloj u Zemljinoj kori u kojem dolazi do porasta brzine širenja potresnih valova, te kriminalistu Ivanu Vučetiću koji je 1891. utemeljio daktiloskopiju, osmislivši sustav klasifikacije otisaka prstiju u identifikacijske svrhe.

8. KRAVATA – Da, upravo zbog ovog hrvatskog izuma izgledate dobro u odijelima.

9. PRIRODNE LJEPOTE – U Hrvatskoj itekako imate što za vidjeti ako ste željni pejzaža koii oduzimaju dah. Gotovo 10 posto hrvatskog teritorija čini 11 parkova prirode, 8 nacionalnih parkova i dva prirodna rezervata.

10. ZAŠTITA ŽIVOTINJA – Hrvatska štiti svoje ugrožene životinjske vrste, pa tako posljednja vrsta sredozemne medvjedice pliva u hrvatskim vodama.

11. ORGULJE – Zadarske orgulje su prve orgulje na svijetu koje ‘svira’ more.

12. VELIČINA – Hrvatska je mala zemlja, i iako se strancima možda po ‘pričama s mora’ čini da je to velik teritorij, ona je 127. zemlja na svijetu.

13. NAJMANJI GRAD na svijetu nalazi se u Hrvatskoj, i to istarski Hum.

14. EGIPĆANI – Čak i stari Egipćani voljeli su Hrvatsku, pa su za Dioklecijana čak iz Egipta dostavili kip sfinge koji se danas nalazi u Splitu, a stara je preko 4 tisuće godina.

15. SUNCE – Hrvatska je dobar izbor ako se volite sunčati, jer tijekom godine broji oko 2715 sunčanih sati, što je više od Sydneya u Australiji.

16. NAJLJEPŠI ZALAZAK SUNCA – Alfred Hitchcock je rekao kako ga ima Zadar.

17. NIKOLA TESLA – Tesla je Hrvat, a rođen je u Smiljanu.

18. TORPEDO – Ovo podvodno sredstvo za uništavanje brodova konstruirano je prvi put u 19. stoljeću u Istri, i to od Ivana Vukića.

19. „CRNO ZLATO“ – Najveći tartufi na svijetu iskopani su iz hrvatske zemlje.

20. UNESCO – Hrvati su putem UNESCO-a zaštitili najveći broj narodnog blaga.

21. TREBA VAM SVJETLO? – Maglite je izumio Hrvat, Ante Maglica, a danas se koriste širom svijeta.

22. NEANDERTALCI – Najveća skupina neandertalaca živjela je na našem području, zbog čega imamo najveću kolekciju pronađenih ostataka pračovjeka.

23. PINKALO – Ono čime upravo pišete izumio je naš Slavoljub Penkala davne 1906. godine.

24. PLAŽA KOJA SE MIJENJA – Obala i oblik plaže Zlatnog Rata u Bolu ovisi o vjetru, koji joj mijenja i boju.

25. BORBE GLADIJATORA – Upravo je pulski amfiteatar jedan od tri sačuvana na cijelom svijetu.

Next Post
FOTO: Završen 12. memorijalni rukometni turnir Stanko Sivrić

FOTO: Završen 12. memorijalni rukometni turnir Stanko Sivrić

Marinko Gilja: Elektroprivreda HZ HB neće povećavati cijenu električne energije unatoč lošoj hidrološkoj situaciji

Marinko Gilja: Elektroprivreda HZ HB neće povećavati cijenu električne energije unatoč lošoj hidrološkoj situaciji

Please login to join discussion

Najnovije vijesti

  • Dan otvorenih vrata u SŠ dr. fra Slavka Barbarića: Budući srednjoškolci se upoznali sa programima škole i sudjelovali u radionicama
  • Vlada HNŽ-a: Susret predsjednice Buhač s rukovodstvom HKUD-a Rodoč
  • Neobičan prometni prekršaj: Radar snimio patku pri brzini od 52 km/h u zoni od 30 km/h
  • Delta Security d.o.o. – Natječaj za posao(više izvršitelja)
  • Kazne za kršenje zabrane pušenja kreću od 13.lipnja
  • ECB: Povlače se pojedine novčanice od 50 eura
  • Grčku pogodio jak potres
Brotnjo.info | Čitluk - Međugorje - Hercegovina

© 2008 - 2024 Brotnjo.info | Kontaktirajte nas marketing@brotnjo.info

Zapratite nas

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • NAJNOVIJE
  • VIJESTI
    • POLITIKA
    • DRUŠTVO
    • CRNA KRONIKA
    • GOSPODARSTVO
    • POLJOPRIVREDA
    • ZANIMLJIVOSTI
    • KULTURA
  • CRKVA
  • SPORT
  • INFO
    • SERVISNE INFORMACIJE
    • OBAVIJESTI
    • NAJAVE
    • OGLASI
  • PROMO
  • Umrli.info
  • Čitlučki žrtvoslov

© 2008 - 2024 Brotnjo.info | Kontaktirajte nas marketing@brotnjo.info